Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan sığır oositlerinde kalsiyum iyonofor, 6-dimetilaminopurin ve etanolun embriyo gelişimine etkilerinin araştırılması
Investigation of calcium ionophore, 6-dimethylaminopurin and ethanol's influence on embryo development in bovine oocytes administrated intra stoplasmic sperm enjection (ICSI)
- Tez No: 225474
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; ICSI uygulanmış değişik kalite sığır oositlerinde (A, B ve C kalite) embriyonik gelişimin başlatılmasında kimyasal aktivatörlerin (kalsiyum (Ca) iyonofor, Ca iyonofor+6-dimetilaminopurin (6-DMAP) ve etanol) etkinliğinin ortaya konması ve B ve C kalite oosit potansiyelinin embriyo üretiminde kullanılabilirliğin araştırılmasıdırMateryal olarak, mezbahaneden toplanan ovaryumların yüzeysel folliküllerinden aspire edilen oositler A (n=420), B (n=400) ve C (n=415) kalite olarak üç gruba ayrıldı. Her oosit kalitesindeki guruplar Oikawa ve ark.`larının (2005) bildirdiği yöntemle Ca iyonofor, Ca iyonofor sonrası 6-DMAP kombine ve etanol aktivasyonun uygulandığı üçer çalışma ve aktivasyon uygulanmayan kontrol olmak üzere dörter alt gruba ayrıldıA kalite oositlerde ICSI sonrası farklı aktivasyon metotlarının uygulandığı gruplarda en yüksek bölünme oranı %70 ile Ca iyonofor+6-DMAP kombine aktivasyon grubunda görülürken, bunu %47 bölünme ile etanol grubu takip etti. Sadece Ca iyonoforun kullanıldığı grupta %41,82 bölünme gözlenirken kontrol grubunda bu oran %30 bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study is to establish the chemical activators (Ca ionophore, Caionophore+6-DMAP and ethanol) at inducing embryonic development of ICSI performed different quality bovine oocytes (A quality, B quality and C quality) and to research the usability of B quality and C quality oocytes potential in embryo production.Study material, which separated in three groups such as A (n=420), B (n=400), C (n=415) quality oocytes that aspirated from the superficial follicles of the ovaries collected from slaughterhouse. Each groups separated in four groups such as administration of Ca ionophore, combination of 6-DMAP, ethanol and control groups previously explained by Oikawa et all (2005).In the group of A quality oocytes, administration of different activation methods after ICSI; highest cleavage rate was found 70% in the activation group of Ca ionophore+6-DMAP combination. Whereas the activation group of ethanol came after with cleavage rate 47% was observed. However, cleavage rate in administration of only Ca ionophore trial group was observed 41.82%, the cleavage rate in control groups was strikingly very low (30%) than examination groups.