Farklı kök kanal aletleri ile hazırlanan kök kanallarında çeşitli dolgu materyallerinin tıkama özelliklerinin koronal ve apikal mikrosızıntı ile değerlendirilmesi
Evaluation of apical and coronal sealing properties of different filling materials in root canals prepared with various root canal instruments
- Tez No: 225509
- Danışmanlar: PROF.DR. SİS DARENDELİLER YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısmada, farklı kök kanal enstrümanları ile hazırlanan, farklı açılı güta perka konlar kullanılarak lateral kompaksiyon ve tek kon teknigi ile doldurulan kanallarda koronal ve apikal tıkama etkinlikleri sıvı filtrasyon yöntemi ile degerlendirildi. Çalısmada 168 adet çekilmis üst kesici dislerin kökleri kullanıldı. Dislerin 9 tanesi pozitif, 9 tanesi negatif kontrol grubu olmak üzere 18 dis ayrıldı. Kalan 150 dis üç gruba ayrıldı. Grup 1'de 30 adet dis paslanmaz çelik enstrümanlar kullanılarak genisletildi. Kanallar .02 açılı güta perka konlar kullanılarak lateral kompaksiyon teknigi ile dolduruldu. Grup 2'de 60 adet dis ProFile nikel titanyum enstrümanlar kullanılarak genisletildi ve 30 adet dis .02 açılı güta perka lateral kompaksiyon teknigi ile, 30 adet dis ise .06 açılı güta perka kullanılarak tek kon teknigi ile dolduruldu. Grup 3'te 60 adet dis ProTaper nikel titanyum enstrümanlar kullanılarak genisletildi ve 30 adet dis .02 açılı güta perka lateral kompaksiyon teknigi ile, 30 adet dis ise .06 açılı güta perka kullanılarak tek kon teknigi ile dolduruldu. Tüm dislerin apikal ve koronal sızıntıları sıvı filtrasyon teknigi kullanılarak sızıntı degerleri belirlendi. Elde edilen veriler tek yönlü ANOVA analizi ile karsılastırıldı. Paslanmaz çelik ve nikel titanyum enstrümanlar ile genisletilen ve doldurulan disler arasında apikal mikrosızıntı açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Kök kanal dolgu teknikleri karsılastırıldıgında tek kon teknigi ile doldurulan tüm örnekler ile lateral kompaksiyon teknigi ile doldurulan tüm örneklerin mikrosızıntıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmedi (p>0.05). Sonuç olarak tüm gruplar içinde koronal sızıntılar degerlendirildiginde nikel titanyum ProFile ve ProTaper enstrümanlar ile genisletilerek lateral kompaksiyon metodu ile doldurulan gruplar, paslanmaz çelik enstrümanlar ile genisletilerek lateral kompaksiyon teknigi ile doldurulan gruptan belirgin olarak istatistiksel olarak daha az sızıntı gösterdigi belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, apical and coronal sealing efficicies of root canals was evaluated which were prepared with various root canal instruments and filled with different tapered gutta percha cones using with lateral compaction and single cone techniques by fluid filtration method. In this study, 168 extracted maxillary incisors? roots were used. 9 of the teeth were selected as positive and another 9 teeth were selected as negative control groups. 150 teeth were randomly divided into three groups. In group 1, 30 roots were prepared with stainless steel root canal instruments and then were filled with lateral compaction technique by using .02 tapered master cones. In group 2, 60 roots were prepared with nickel titanium ProFile instruments and 30 of the samples were filled with lateral compaction technique by using .02 tapered master cones and 30 of the roots were filled with single cone technique by using .06 tapered gutta percha cones. In group 3, 60 roots were prepared with nickel titanium ProTaper instruments and 30 of the samples were filled with lateral compaction technique by using .02 tapered master cones and 30 of the roots were filled with single cone technique by using .06 tapered gutta percha cones. The apical and coronal leakage of all these samples were evaluated with the fluid filtration model. The results were statistically analyzed with one-way ANOVA. No statistically significant differences were recorded between the groups which were prepared with stainless steel and nickel titanium instruments (p>0.05). The comparative of root canal filling techniques revealed that there was no statistically difference between single cone technique and lateral compaction technique (p>0.05). In conclusion, between all these groups, the groups which were prepared with nickel titanium ProFile and ProTaper instruments and filled with lateral compaction technique showed significantly less coronal leakage than the group which was prepared with stainless steel instruments and filled with lateral compaction technique (p0.05).