Lösemili hastaların kemik iliği hücrelerinde Adenozin deaminaz ve 5' Nükleotidaz enzim aktivitelerinin tayini
Determination of Adenosine Deaminase and 5' Nucleotidase enzymes activities on bone marrows cells of leukemic patients
  1. Tez No: 225541
  2. Yazar: SEYHAN GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamıza aldığımız AML ve ALL' li 13 hastadan, AML' li hasta grubuna dahil 10 hastanın 4 tanesi remisyona giremeyerek tedavi esnasında ölmüştür. İki AML' li hasta ise takipden çıkmıştır. 3 ALL' li hastadan bir tanesi remisyona girmeden ölmüştür. 2 tanesi remisyona girmiştir. Hastaları genel anlamıyla lösemili grup olarak sınıflandırırsak; tedavi öncesi; 5' NT enzim aktiviteleri değerleri 1.98±1.51' dir. Bu grupda tedavi sonrası enzim aktiviteleri değerleri ise 3.31±2.39' dur. Aynı grupta tedavi öncesi ADA enzim aktiviteleri değerleri 78.94±60.79 olarak bulunmuştur. Bu grupda tedavi sonrası enzim aktiviteleri değerlerine bakıldığında 10.22±3.68 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar 5' NT' nin lösemilerde genel anlamıyla tedaviye cevap olarak aktivitesinin arttığını ve enzimin kanserli hücrede aktif olarak bir yıkım yolu enzimi gibi davranma eğilimini akla getirmektedir. ADA aktivitesi ise 5' NT aktivitesinin tersine tedavi öncesine göre baskılanmıştır. Bu haliyle her iki enzim birbirine zıt davranış biçimi göstermektedir.Çalışmamızı AML ve ALL' li hastaların grupları olarak ayrı ayrı yorumlarsak; AML ` de elde edilen bulgular her iki enzimin özellikle tedavi sonrası baskılanma eğilimi taşıdığı yönündedir. ALL' li hastalarda ise 5' NT' nin tedavi öncesi aktivite tayini yapılamazken buna karşılık ADA aktivitesinin hastaya göre çok değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.Çalışmamız hasta sayısının sınırlılığı ve hastaların bir kısmını tedavi esnasında ölmesine rağmen, seçilen örnekleme ve çalışılan enzimler açısından kanser metabolizmasınına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on leukocytes obtained from bone marrow of 13 patients examined at Haematology Department with preliminary diagnosisOf the 13 patients with AML and ALL diagosis, 4 patients out of 10 AML patients died while under treatment due to lack of remission. 2 patients with AML left the treatment. One patient out of 3 patients with ALL died during treatment due to lack of remission and 2 ended up with remissionWhen we group patients in one group as leukemic patients; before treatment, the minimum 5?NT enzyme activity was recorded as 1.98 ± 1.51. The enzyme activity in this group after treatment was observed at the maximum as 3.31±2.39. ADA enzyme specific activity in this group was X±SD : 78.94±60.79. The measurements in this group after treatment was recorded with X±SD :10.22±3.68. This results suggest a general increase in 5?NT activity in leukemia as a result of treatment and 5?NT mimics a catalytic pathway enzyme actively in leukemic cells. In contrast with 5?NT activity, ADA activity is suppressed as compared to before treatment. This suggests a contrast behaviour of these two enzymesWhen we group patients in separate two groups as ALL and AML patient groups, 5?NT and ADA activity was found to be higher before remission contrast with the single group of all leukemic patients. In patients with ALL; 5?NT activity could not be measured before treatment and ADA activity was found to be variable.