Hemşirelik öğrencilerinin beşinci yaşam belirtisi olan ağrı ve ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
Knowledge of nursing students related fifth vital sign pain and postoperative pain management
- Tez No: 225620
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, hemşire öğrencilerin beşinci yaşam belirtisi olan ağrı ve ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilgi düzeylerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfta bulunan 360 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, 4 -10 Haziran 2007 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümündeki 283 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler soru kağıdı aracılığı ile toplanmıştır. Çeşitli kaynaklardan yararlanılarak oluşturulan soru kağıdında ağrı ve yönetimine ilişkin toplam 38 soru bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve Ki Kare testi kullanılmıştır. Öğrencilerin %3.2'si ağrı ve akut ağrı sorularının, %1.1'i ağrı değerlendirmesi ve tedavisi sorularının, %18'i ise ağrı yönetimi sorularının %80'ininden fazlasını doğru yanıtlamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin ağrı ve ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilgilerinin yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu sonuca göre, öğrencilerin ağrı ve yönetimine ilişkin bilgilerinin geliştirilmesi ile ilgili öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done as a descriptive study to determine knowledge of nursing students related to fifth vital sign pain and postoperative pain management. The universe of the study included 360 students who were second, third and fourth class from Hacettepe University, Faculty of Health Sciences, Nursing Department. The study was done during the periods of June 4th and june 10th 2008 with 283 nursing students. Data were collected by using the questionnaire which was developed according to literature review and included 38 questions related to pain and postoperative pain management. The obtained data were analyzed by using SPSS packet programs. In the analysis of the data, percentile calculations and the chisquare tests were used. 3.2% of the students answered more than 80% of the pain and acute pain questions, 1.1% of the students answered more than 80% of the pain assessment and treatment questions and 18% of the students answered more than 80% of the pain management questions correctly. The results of the study indicated that nursing students had insufficient knowledge about the pain and postoperative pain management. According to the results, recommendations were made in order to improve the knowledge of the nursing students related to the pain and postoperative pain management.