Tip 2 diyabetli hastaların diyetlerinin içerdiği glisemik indeks ve glisemik yükün değerlendirilmesi.
Evaluation of glycemic index and glycemic loads included in the diets of patients with type 2 diabetes mellitus.
  1. Tez No: 225630
  2. Yazar: NUKET YUMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada, yaşları 35?55 yıl olan, dislipidemi ve hipertansiyondan başka herhangi bir kronik hastalığı olmayan ve oral antidiyabetiklerden başka diyabetik ajan kullanmayan 75 tip 2 diyabetli (42 erkek, 33 kadın) hastanın diyetlerinin içerdiği glisemik indeks (Gİ) ve glisemik yük (GY) değerlendirilmiştir. Hastaların diyetlerinin ekmeğe göre ortalama Gİ'si 66.2±6.3, GY'si 150.4±59.1 bulunmuştur. Gİ ortalaması ?70 olan erkeklerin bel/kalça oranları Gİ ortalaması 0.05).
Özet (Çeviri)
This study is aimed to evaluate the glycemic index (GI) and glycemic load (GL) included in the diets of patients with type 2 Diabetes Mellitus. Seventy-five subjects (42 men, 33 women, 35-55 years old) who were on oral antidiabetic therapy, but not on insulin therapy were studied. Patients with other comorbidities, except hypertension and dyslipidemia, were excluded. Daily average GI and GL according to bread were 66.2±6.3 and 150.4±59.1, respectively. The waist to hip ratio of males whose GI was 70 or greater was higher than the males whose GI was lower than 70 (p0.05). Energy, protein, carbohydrate, fat, saturated fatty acids, monounsaturated fatty acids, vitamins B1, B6, C, niacin, pantothenic acid, folic acid, potassium, calcium, magnesium, phosphorus, iron, zinc, and copper intake was greater in men whose GL value was ?120 compared to men whose GL value was