Farklı alanlarda çalışan fizyoterapistlerde mesleğe bağlı gelişen kas iskelet sistemine ait problemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the work related musculoskeletal problems on physical therapists working on different fields
  1. Tez No: 225631
  2. Yazar: HATİCE TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kas iskelet sistemi yaralanmalarının mesleği etkileyebileceği çok az bilinen bir gerçektir. Birçok fizyoterapist için klinik bir gerçek de; yaptıkları işin, onları çalıştığı yerde ve çalışmalarında değişikliğe itecek kadar kuvvete ve ağrıya sebep olabilmesidir. Bu çalışmanın amacı; farklı alanlarda çalışan fizyoterapistlerdeki mesleğe bağlı kas iskelet sistemi yaralanmalarının değerlendirilerek fizyoterapistlerde yaralanma oranları, yaşam kalitesi, yorgunluk şiddeti, mesleki memnuniyet, depresyon, bel ve boyun ağrısı alanlarında fark olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya, meslekteki en az bir yılını doldurmuş olan çocuklarla çalışan 152 fizyoterapist, 151 özel eğitimci ve erişkinlerle çalışan 147 fizyoterapist katılmıştır. Fizyoterapistler de kendi aralarında çocuk, genel, ortopedi ve nöroloji alanlarında çalışan fizyoterapistler olmak üzere dört grupta değerlendirilmiştir. Fizyoterapistlerde mesleğe bağlı gelişen yaralanma anketi kullanılmıştır. Genel ve nöroloji alanlarında çalışan fizyoterapistlerde en fazla yaralanma oranları tespit edilmiştir. Çocuklarla ve erişkin hastalarla çalışan fizyoterapistlerde en çok yaralanan bel bölgesini, ikinci olarak boyun bölgesi ve üçüncü olarak el-el bileği bölgesi takip etmiştir. Ortopedi alanında çalışan fizyoterapistlerin yorgunluk şiddetinin en az bulunduğu grup, genel alanda çalışan fizyoterapistlerin ise en fazla bulunduğu grup olduğu belirlenmiştir. Çocuk, erişkin fizyoterapistleri ve özel eğitimcilerde yorgunluk (VAS) değerleri ile yaralanma adeti ve yorgunluk şiddeti arasında pozitif korelasyon; mesleki memnuniyet ile yorgunluk (VAS) değerleri ve yorgunluk şiddeti arasında ise negatif bir korelasyon bulunmuştur. Ortopedi alanında çalışan fizyoterapistlerin mesleki memnuniyet düzeylerinin daha yüksek olduğu, genel alanda çalışan fizyoterapistlerin ise mesleki memnuniyet düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Yaralanma sayıları karşılaştırıldığında ise; en çok erişkin hastalarla çalışan fizyoterapistlerde, en az özel eğitimcilerde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Its rarely known that musculoskeletal injuries would have an effect on one?s profession. For a majority of physical therapists there?s a clinical truth which is; their profession, would cause such pain that leads them to change the field they work in, and their studies. The aim of this study is; to evaluate the work related musculoskeletal problems of the physical therapists working on different fields and find out if there is a difference in the areas of injury percentages, quality of life scores, fatique severity, job satisfaction, depression, neck and low-back pain, when they are compared to the physiotherapists working with adults and children and special educators. In this study there are 3 groups consist of 152 therapists working with children, 147 therapists working with adults and 151 special educators. Each of people completed their at least one year in work. Physical therapists are assessed again seperately among themselves in four groups related to their profession fields which are; children, general, orthopedic and neurology. For physical therapists that we used we performed the questionnaire of injuries occuring on physical therapists work related. Most injury reports were in general and neurological areas. Physical therapists working with children and adults suffered mostly from low-back pain, secondly neck and thirdly hand and wrist area. Therapists working in orthopedic area had lowest degree of fatigue whereas therapists working in the general area had the maximum. In all 3 of the groups, there was a positive correlation between fatique (VAS) values and number of injuries and severity of fatique whereas there was a negative correlation between job satisfaction and fatique (VAS) values and severity of fatique. When we evaluate the job satisfaction results among these groups, we saw that therapists working in orthopedic area had the maximum values and therapists working in the general area had the lowest values. When number of injuries were compared among groups, we saw that most injuries occured in the group of adult therapists and the lowest number was in the special educators? group.