Boyun ağrısını değerlendirmede kullanılan ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerinin ölçülmesi ve türk populasyonu için duyarlılıklarının belirlenmesi
Reliability and validity of neck pain scales and to determine their sensitivity on turkish population
- Tez No: 225649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, boyun ağrısını değerlendirmede kullanılan iki ölçeğin geçerlik ve güvenirliklerinin ölçülmesi ve Türk popülasyonu için duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında, yaş ortalaması 43,45 ± 1,09 yıl olan, 101 kronik boyun ağrılı, 28 boyun ağrısı olmayan olmak üzere toplam 129 olgu dahil edildi. Olguların sosyo-demografik bilgileri kaydedildi. Her bir olguya boyun ağrısı ve neden olduğu yetersizlikleri belirlemek için Kopenhag Boyun Fonksiyonel Özürlülük Skalası (KBFÖS), Boyun Ağrı ve Özürlülük Skalası (BAÖS), sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (SYİK)'nin değerlendirilmesi için ise Notthingham Sağlık Profili (NSP) uygulandı. Türkçe uyarlaması olmayan KBFÖS'ün uygulanmadan önce Türkçe versiyon çalışması yapıldı. Olguların ağrı şiddetinin değerlendirmesi için Vizüel Ağrı Skalası (VAS) uygulandı. KBFÖS ve BAÖS'nün güvenirlik araştırması için boyun ağrısı olan olgulardan seçilen yaş ortalaması 42,36 ± 12,73 olan 26 olguda 1 hafta ara ile tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Yapali G., Reliability and validity of neck pain scales and to determine their sensitivity on Turkish population, Hacettepe University, Institute of Health Sciences Physical Therapy and Rehabilitation Master Thesis, Ankara, 2008. This study has been carried out to investigate reliability and validity of scale which measure neck pain and associated disability and to determined their sensitivity on Turkish population. 129 subjects were included this study, their age was between 18-65, average age was 43,45±1,09, 101 of them have cronic neck pain, the remander has no neck pain. Subject?s socio-demographic data were collected. To evaluate neck pain and associated disability, each subject were evaluated with Copenhagen Neck Functional Disability Scale (CNFDS) and Neck Pain Disability Scale (NPDS). To evaluate health related quality of life, each subject were evaluated with Nottingham Health Profile. To evaluate pain, each subject were evaluated with Visual Analog Scale (VAS). Investigating reliabilty of CNFDS and NPDS, 26 subjects who had neck pain, their average age was 42,36±12,73 were evaluated 1 week interval.