Yaşlanmaya koşut sıçan ovaryumunda folikül ince yapısı ve folikül uyaran hormon reseptörlerinin (FSHR) östrojen reseptörlerinin (ER), Progesteron reseptörlerinin (PR) immünohistokimyasal olarak belirlenmesi.
Immunohistochemical identification of the follicle thin layer structure and follicle stimulating hormone receptors (FSHR), estrogen receptors (ER), and progesterone receptors (PR) to investigate the changes of rat ovaries in ageing.
- Tez No: 225717
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaşlanmayla olagelen değişimlerin belirlenmesi için folikül ince yapısı ve folikül uyaran hormon (FSHR), östrojen (ER), progesteron hormon reseptörlerinin (PR) immünohistokimyasal olarak belirlenmesi, amaçlandıÇalışmamızda, 5 ayrı yaş dönemine ait dişi sıçanlar kullanıldı. Yaş dönemi grupları; 22 günlük (genç), 4 haftalık (prepubertal), 10 haftalık (yetişkin), 8 aylık (premenapozal) ve 2 yaşındaki (yaşlı) deneklerden oluşturuldu. İmmünoıhistokimyasal sonuçlar ışık mikroskobu düzeyinde, yaşa koşut ince yapı düzeyindeki değişiklikler elektron mikroskobunda değerlendirildiİmmünohistokimyasal incelemeler sonucunda, östrojen reseptör tutulumunun yaşla birlikte azaldığı, progesteron reseptör tutulumunun yaşlanmanın ilerlemesi ile arttığı gözlemlendi. Tüm yaş gruplarında zona pellusida'da PR varlığı belirlendiGranüloza hücrelerindeki FSHR immünreaktivitesinin puberteden başlayarak azaldığı buna karşın teka internada arttığı saptandı. Menopoz öncesi döneme gelindiğinde ise teka interna hücrelerinde FSHR tutulumunun azalmaya başladığı izlendiİnce yapısal değişimleri değerlendirdiğimizde; Annular lamellerin ve Balbianni cisimciklerinin yaşla birlikte azaldığı saptandı. Zona pelusida'nın ise gelişimin erken dönemlerinde uniform kalınlıktayken menapoz ile birlikte daha gevşek bir görünüm kazandığı gözlendiOvaryumda folikül gelişimi sırasında düzenleyici rolü olduğu bilinen steroid hormonların bu etkilerini; varlığını gösterdiğimiz reseptörleri ile gerçekleştirdikleri belirlendi. İncelediğimiz yaş gruplarında, yaşın artmasıyla birlikte görülen ince yapısal dejenerasyonların varlığına koşut olarak reseptör dağılımının olumsuz etkilendiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Immunohistochemical identification of the follicle thin layer structure and follicle stimulating hormone receptors (FSHR), estrogen receptors (ER), and progesterone receptors (PR) to investigate the changes of rat ovaries in ageing was the aim of this studyLive material consisted of female rats in five age groups as 22 days (young), 4 weeks (prepubertal), 10 weeks (adult), 8 months (premenopausal) and 2 years (old) of ages. Light microscope used for to evaluate the immunohistochemical results. Also structural changes due to aging were evaluated in electron microscope levelsDiminishing of ER holding and increasing of PR holding with ageing and also presence of PR in zona pellucida in all age groups were investigated by immunohistochemical methodsFSHR immune reactivity in granulose cells diminished starting from puberty and increased in teka interna at the same time. In premenopause stage it is observed that FSHR holding diminished in teka interna cellsWhen the thin structural changes evaluated, it is observed that number of annular lamellas and balbiani particles diminished by ageing. During the early stages of development zona pellucida was in a uniform thickness but it appeared to be floppy during the menopauseSteroid hormones known to be regulatory during the ovarian follicle development showed their effects by their receptors which we have showed their presence. Thin structural degenerations during the age increase made negative effects on the distributions of the receptors in the age group we have investigated.