Nazal polip dokusunda COX-2, ALOX12 ve iNOS genlerinin ifadelenme düzeylerinin belirlenmesi
The determination of expression levels of COX-2, ALOX12 and iNOS genes in nasal polyp tissue
- Tez No: 225719
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hastaların yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan nazal polip (NP), nazal mukozanın kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Genel toplumdaki görülme sıklığı %2-5'tirBu çalışmanın amacı, NP olgularında, Real-time PCR yöntemi ile COX-2, ALOX12 ve iNOS genlerinin ifadelenme düzeylerinin araştırılmasıdırCOX-2 araşidonik asitin PG'lere dönüşümünden sorumlu hız kısıtlayıcı bir enzimdir. Oluşumundan sorumlu olduğu PG'lerin hem proinflamatuar hem de anti-inflamatuar işlevlerinin olduğuna inanılmaktadır. Bu çalışmada Real-time PCR ile NP'lerde gözlenen ortalama COX-2 ifadelenme düzeyinin kısmen artmış olduğu gösterildi (p>0.05). ALOX12 ifadelenmesinin NP'lerde kısmen düştüğü bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis (NP) is a common chronic inflammatory disease of the nasal mucosa that has a major impact on the quality of patient?s lives. The prevalence of NP is 2-5 % in the general populationThe aim of this study was to investigate the expression levels of COX-2, ALOX12 and iNOS genes in NP cases by Real-time PCR metodCOX-2 is the rate-limiting enzyme responsible for the conversion of arachidonic acid to PGs. It is responsible for the production of the PGs, which are believed to have both proinflammatory and anti-inflammatory functions. In this study, partly increased the mean levels of COX-2 mRNA expression was detected by real-time PCR in NPs (p>0.05). Partly decreased ALOX12 expression was detected in NP (p>0.05).