Kadın hastalıklarında kullanılan droglar vıtex agnus castus
Phytoteraphotics on gynocology vitex agnus castus
  1. Tez No: 225735
  2. Yazar: AZİZE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pharmacy and Pharmacology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada V. agnus-castus `un kadın hastalıkları üzerine etkileri ve içerisindeki maddeler araştırılmıştır. Bu amaçla Mersin'in Yargın ilçesinden V. agnus-castus meyveleri toplanmıştır. Öncelikle bugüne kadar V.agnus-castus hakkında yapılan araştırmalar için literatür taramaları yapılmış ve bu çalışmalarda ortaya konulan sonuçlar değerlendirilmiştir. Toplanan örnekler üzerinde masroskobik incelemelerde siyah-kahverengi drupa meyvelerinin çapları ve fındıksı çekirdeklerinin Avrupa Farmokopesine uygun olduğu kaydedilmiştir. Yapılan kimyasal analizlerde ise bisiklik diterpenler, iridoit glikozitler, lipofilik flavonoitler, uçucu yağlar, saponozitler, tanen ve alkoloit aranmıştır. Sonuç olarak, yapılan makroskobik ve kimyasal analizlerde (kalitatif, kantitatif ve İTK) V. agnus-castus meyvelerinin daha önceden yapılan araştırmalardaki sonuçlara uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of V. agnus-castus berries on some gynecologic disorders have been searched and their chemical composition was analysed. V. agnus-castus berries were collected from the vicinities of Yargın/Mersin for this study. We first searched the literature on researches on the plant V. agnus-castus to evaluate the previous. In macroscobıc analyses of V. agnus castus berries we described the berry with a narrow pericarp and for locally as described in the European Pharmacopeie. In the chemical analyses we searched for the flavonoids, essential oils, saponins, tannins, some glycosides and alcaloids. The results of this study showed that the berries of V. agnuscastus are consistent to that of given in the European Pharmacopeie.