Diaril heterosiklik yapıda siklooksijenaz inhibitörü olabilecek bileşiklerin sentezi ve in vitro inhibitör etki tayinleri üzerinde çalışmalar
Studies on synthesis and in vitro cyclooxygenase inhibitory activities of diaryl heterocyclic compounds
  1. Tez No: 225760
  2. Yazar: GÖKÇEN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, merkezi halka olarak 2-okso-5H-furan, 2-okso-3H-1,3-oksazol ve 1H-pirazol taşıyan ve merkezdeki bu beş üyeli heterosiklik halkaya birbirlerine göre orto- konumdan bağlanmış 3-metil-2-okso-3H-benzoksazol ve p-sübstitüe fenil halkalarını içeren, ara ürünler dahil olmak üzere yirmi sekizi yeni, otuz iki adet bileşik sentezlenmiştir. Bileşikler, fenil halkasının para- konumuna OCH3, Cl, F, SO2CH3 gibi grupların sübstitüsyonu ile türevlendirilmiştir.Sentezlenen bileşiklerin, literatür verilerine dayanarak COX inhibitör etkinliğe sahip olacağı düşünülmüştür. Elde edilen bileşikler içinden, COX inhibisyonu yapacağı düşünülen onbeş adet final bileşiğin in vitro enzim testleriyle COX inhibitör etkinlikleri 10 µM konsantrasyonda belirlenmiş, aktif olan bileşiklerin IC50 değerleri hesaplanmıştır. 2-okso-5H-furan türevi Bileşik 7 ve 1H-pirazol türevi Bileşik 25, 26, 27 için COX-2 IC50 değerleri sırasıyla 0.325, 0.011, 0.011, 1.000 µM; COX-1 IC50 değerleri ise sırasıyla 0.061, 0.004, 1.000 ve 6.000 µM olarak bulunmuşturCOX inhibitör etkinliğe sahip bileşiklerin, COX-1 ve COX-2 izoenzimleri kullanılarak moleküler modelleme çalışmaları yapılmış, elde edilen veriler ile in vitro enzim deneyi sonuçları desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, twenty-eight original of thirty-two compounds having 2-oxo-5H-furan, 2-oxo-3H-1,3-oxazole and 1H-pyrazole as central ring while 3-methyl-2-oxo-3H-benzoxazole and 4-sübstitutedphenyl attached were synthesized. Compounds were differentiated by substitution of phenyl ring with small groups such as OCH3, Cl, F, SO2CH3 at para- position.Based on the literature, the compounds synthesized are expected to have COX inhibitory activity. The activities of the final fifteen compounds for possible COX inhibitory activity were performed by in vitro Purified Enzyme Assay at 10 µM concentration and the IC50 values of the active compounds were calculated. A 2-oxo-5H-furan derivative Compound 7 and 1H-pyrazole derivatives Compound 25, 26, 27 have COX-2 IC50 values as 0.325, 0.011, 0.011, 1.000 µM; COX-1 IC50 values as 0.061, 0.004, 1.000 and 6.000 µM, respectivelyMolecular modelling studies which were performed on the binding site of COX-1 and COX-2 using the compounds having COX inhibitory activity, support the results of in vitro enzyme assay.