Barrett özofagus hastalığına genetik duyarlılıkta oksidatif DNA hasarı, DNA onarım kapasitesi ve ilgili bazı gen polimorfizmlerinin rolünün araştırılması
Investigating the role of oxidative DNA damage, DNA repair capacity and related genetic polymorphisms in individual susceptibility of Barrett?s esophagus
- Tez No: 225759
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Barrett özofagus hastalığının etiyolojisinde rol oynayan genetik değişimlerin belirlenmesi, özellikle yüksek risk altındaki bireylerin özofagus adenokarsinoma tipi kanserden korunmasında etkili olabilecek biyogöstergelerin geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.Çalışmamızın amacı, Barrett özofagus hastalığının etiyolojisinde, oksidatif stres ile ilgili olarak, oksidatif DNA hasarının ve GSH konsantrasyonunun, bireysel duyarlılık ile ilgili olarak da DNA onarım kapasitesinin, GSTM1, MnSOD Ala16Val ve hOGG1 Ser326Cys genetik polimorfizmlerinin rolünü incelemekti. Ayrıca oksidatif stres ile ilgili incelediğimiz parametrelerin bireysel duyarlılık ile ilişkisini de araştırdık. Çalışmamız, klnik olarak teşhis edilen Barrett özofagus hastaları (n=40) ve sağlıklı kontrol grubundan (n=40) oluşturuldu.Hasta ve kontrol grubunda bazal DNA hasarı, H2O2 indüksiyonu sonucunda oluşan pirimidin ve pürin baz hasarı, hücrelerin H2O2 indüksiyonuna duyarlılıkları, % DNA onarım kapasitesi, pirimidin ve pürin baz hasarlarının yüzde onarılma kapasiteleri, spesifik endonükleazlar (Endo III ve Fpg) kullanılarak modifiye edilen, Comet yöntemi ile periferal kan lenfositlerinde incelendi. Hasta grubunun kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bazal DNA hasarı ve pirimidin baz hasarına sahip olduğu gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Determination of the genetic alterations, which play a role in the ethiology of the Barrett?s esophagus, will provide developing new biomarkers to protect the high risk population, against esophageal adenocarcinoma disease.The aim of our study was to investigate the role of oxidative DNA damage, GSH concentration as oxidative stress parameters and DNA repair capacity, GSTM1, MnSOD Ala16Val and hOGG1 Ser326Cys genetic polymorphisms as individual susceptibility parameters in the ethiology of Barrett?s esophagus. We have also investigated the relation of these two group of parameters. Our study was consisted of Barrett?s esophagus patients who are clinically diagnosed (n=40) and a healthy control group (n=40).Basal DNA damage, pyrimidine and purine base damage afer H2O2 induction, H2O2 sensitivity, DNA repair capacity%, oxidized pyrimidine and purine base damage repair%, were evaluated in peripheral blood lymphocytes with modified Comet assay by using spesific endonucleases (Endo III and Fpg). The patient group showed elevated levels of basal DNA damage and pyrimidine base damage as compared to control group (p0,05).