Sivas il merkezinde çalışan ebelerin atılganlık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between assertiveness levels and problem solving skills of midwives who working in Sivas city center
- Tez No: 293409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, ebelerin atılganlık düzeyi ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve yapılmıştır.Araştırma, Sivas il merkezinde hizmet veren Sivas Devlet Hastanesi, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Özel Sivas Anadolu Hastanesi, Sivas Tıp Merkezi, Sivas Derman Tıp Merkezi, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi ve 20 Sağlık Ocağında 01 Temmuz 2008 ? 01 Şubat 2009 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu kurumlarda görev yapan 286 ebe araştırmanın evrenini oluşturmakta olup, örneklem seçimi yapılmamıştır. 201 ebeye ulaşılmıştır.Veriler soru formu, Rathus Atılganlık Envanteri ve Problem Çözme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır.Ebelerin %58.2' sinin 30-39 yaş arasında, % 83.1' i evli, % 89.6' sı çekirdek ailede yaşamakta olup, % 33.8' i sağlık meslek lisesi, % 53.2' si ön lisans, % 2.0' ı yüksek lisans mezunudur. Ebelerin eşlerinin % 23.4' ünün lisans mezunu olduğu tespit edilmiştir.Ebelerin atılganlık puan ortalaması 15.3383±1.5756, problem çözme puan ortalaması ise 95.3582±1.1734 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this descriptive research has made to determine relationship between assertiveness levels and problem solving skills of midwives.The research has performed Sivas Public Hospital, Cumhuriyet University Education and Research Hospital, Private Sivas Anadolu Hospital, Sivas Medical Center, Sivas Derman Medical Center, Maternity Child Health and Contraception Center and 20 Health Center?s between 2008 July 01 and 2009 February 01. The universe of our research consist of 286 midwives who working these hospitals and centers in Sivas city center and could reached 201 midwives.Data were collected by using questionnaire form, Rathus Assertiveness Inventory, Problem Solving Inventory. In statistical analyses of data were used descriptive statistic methods, parametric and nonparametric tests.58.2 % of midwives in 30-39 age groups, 83.1% of midwives were married, 89.6 % of midwives had nuclear family, 33.8 % of midwives had high school of health career, 53.2 % of midwives had two-year degree, 2.0 % of midwives had master?s degree. 23.4 % husband of midwives had bachelor?s degree.Midwives? assertiveness average point was 15.3383±1.5756 and problem solving average point was 95.3582±1.1734.