Dermatolojik hastalığı olan kişilerde oral mukozal bulguların görülme sıklığı ve dermatozlarla ilişkisi
The prevalence of oral mucosal findings in patients with dermatologic diseases and its relationship with dermatoses
- Tez No: 225959
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEOMAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Oral mukoza ektoderm kaynaklı olup, deri ile birçok benzerliği yanı sıra belirgin farklılıkları da vardır. Çoğu dermatolojik hastalık aynı zamanda oral mukozayı da tutmaktadır (pemfigus vulgaris, liken planus gibi). Oral mukozal lezyonlar, mukokutanöz hastalıkların başlangıç bulgusu, en dikkat çekici klinik özelliği veya tek belirtisi olabilir. Bu yüzden oral mukoza muayenesi dermatolojik muayenenin önemli bir parçasıdır.Bu çalışma, 3-89 yaş aralığındaki dermatolojik hasta populasyonunda oral mukozal bulguları tespit etmek, bu bulguların sıklığını normal sağlıklı populasyondaki bireylerin oral mukozal bulguları ile karşılaştırmak ve dermatozlarla ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışma grubumuzu 3000 dermatolojik hasta ile 3000 sağlıklı birey oluşturmuştur. Çalışmaya alınan tüm bireylerden detaylı medikal hikaye alınmış ve tam bir dermatolojik muayene yapılmıştır. İntraoral muayenesi yapıldıktan sonra mukoza tutulumunun varlığına, lezyonun tipine ve yerleşim yerine bakılarak dermatolojik muayene sonuçları kaydedilmiştir.Çalışmamızda hasta grupta normal oral mukoza haricinde en sık gördüğümüz oral mukoza bulguları sırası ile; skrotal dil (% 22.20), coğrafik+skrotal dil (% 4.30), coğrafik dil (% 3.47) olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise bu sıralama skrotal dil (% 11.87), coğrafik+skrotal dil (% 5.87), kıllı dil (% 3.60) şeklinde olmuştur.Çalışmamızda skrotal dil, hem hasta hem de kontrol grubunda en sık rastlanan oral mukoza bulgusu olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral mucosa is derived from ectoderm and has many similarities with skin. Nonetheless there are significant differences. Most of the dermatological conditions also involve oral mucosa. Oral mucosal lesions may be the initial feature, the most alarming clinical feature or the only symptom of mucocutenous diseases. Therefore, oral mucosa examination is an important part of dermatologic examination.This investigation has been carried out in order to determine the oral mucosal findings in the population of dermatologic patients aged between 3-89, and to compare the prevalence of these findings with those of the individuals of normally healthy population as well as to investigate its relation with dermatoses.Our study group constituted 3000 dermatologic patients and 3000 healthy individuals. All of the individuals included in the study went through an entire dermatologic examination and a detailed clinical history has been recorded. The results of the dermatological examination have been recorded, taking into account the presence of mucosal involvement lesion type and its localization.In our study the most frequently observed oral mucosal findings apart from the normal oral mucosa in the patient group were found respectively as thus: scrotal tongue (22.20% ) geographic+scrotal tongue (4.30%), geographic tongue (3.47%) . In the control group, these proportions were as thus; scrotal tongue (11.87%), geographic+scrotal tongue (5.87%) hairy tongue (3.60%).In our study, scrotal tongue was the most frequently observed oral mucosal finding both in the patient and control group.