Ankara il merkezi ilköğretim okullarındaki allerjen düzeylerinin ve bu okulların genel özelliklerinin öğrencilerde görülen allerjik hastalık semptomlarıyla ilişkilendirilmesi
Correlation between allergen levels and physical conditions of elementary schools located in ankara municipality with the prevalence rates of allergic diseases in the children attending those schools
- Tez No: 225981
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarından itibaren iç ortamda geçirilen zaman artmaktadır. Zamanın %40-60'lık bir bölümünün evlerde, geriye kalan bölümün büyük çoğunluğunun ise başka iç mekanlarda geçirildiği düşünülmektedir. Bu ortam çocuklar için okul ortamıdır ve çocuklar yılda en az 1000 saatlerini okulda geçirmektedirler. Bu durum dünyada okulların sağlık üzerine etkilerinin, özellikle de allerjik hastalıklar açısından, incelenmesine yol açmıştır. Ancak ülkemizde okullardaki allerjen düzeyini inceleyen kısıtlı sayıda çalışma mevcuttur ve bu çalışmalarda da incelenen özellikler ile allerjik hastalık prevalans ilişkilendirmesi yapılmamıştır.Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarındaki allerjen düzeylerinin ve okulların fiziksel özelliklerinin öğrencilerdeki allerjik hastalık prevalansları ile ilişkilendirilmesidir.Ankara Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisindeki altıncı sınıf öğrenci sayısı ve öğrencilerin bölge ve okullara dağılımı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen örnekleme formülü ile hesaplanmış, örneklem sayısı tabakalama yöntemi ile bölgelere dağıtılmıştır. Okullar ve bu okullarda seçilecek sınıflar randomize şekilde belirlenmiştir. Okullar fiziksel özellikleri açısından değerlendirilmiş ve sınıftan ve sınıfın bağlı olduğu koridordan toz örneği alınmıştır. Allerjik hastalık sıklığı ISAAC anketi ile araştırılmıştır. Toz örnekleri allerjen düzeyleri açısından incelenmiştir.Allerjen düzeyleri (Der f 1, Der p1, Fel d 1, Can f 1, Bla g 1, Bla g 2, Alt a 1, Asp f 1) tüm örneklerde tespit edilebilir limitin altında bulunmuştur. Allerjik hastalıklar açısından risk faktörleri incelendiğinde; kalıtımsal ve erken çocukluk dönemine ait çevresel faktörlerin kümülatif allerjik hastalık prevalansı üzerine etkili olduğu ancak son yıl içerisindeki şikayetler üzerine daha çok okul faktörlerinin etkili olduğu görülmüştür. Okullarda allerjen tespit edilememiş olması bu etkinin fiziksel faktörlerden kaynaklandığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
After last part of the 20th century we spend the vast majority of our time in an indoor world. It has been estimated that we spend from 30 to 60% of our time in our homes with the majority of the remaining time in another enclosed area, if it is a child, in an indoor school environment. Children spent at least 1000 hours a year inside a school. This situation has continued to prompt concerns about the indoor world of the school and the potential adverse health effects that it may impose, especially to those with allergic conditions. However there are only a few studies about the allergen levels of schools in our country and correlation between allergen levels and the prevalence of allergic diseases has not been investigated yet.The purpose of this study was to identify the presence of environmental allergens in our elementary schools and to identify the physical conditions of these schools and to correlate these data with the allergic disease prevalence rates in the children attending those schools.The number of 6th year students in Ankara Municipality and the distribution of these students to schools and regions in the municipality were obtained from Ministry of Education. Sample size was calculated according to statistical formulation. The sample was divided in to strata according to the size of the regions. Schools and classrooms were selected in a randomized manner. Physical environmental observations were performed in schools and selected classrooms. In addition, dust samples for allergen analyses were collected from classrooms and corridors. The prevalence rates of allergic diseases were determined with ISAAC questionnaire.Allergen levels examined in this study (Der f 1, Der p1, Fel d 1, Can f 1, Bla g 1, Bla g 2, Alt 1, Asp 1) were under detection limit for all samples. Regarding the risk factors for allergic disease; although the cumulative prevalence of allergic diseases were correlated with personal characteristics, school parameters had more influence than personal characteristics on the current prevalences (last year prevalences). Since we did not detect allergen in schools we believe the influence of schools on allergic disease may rise from the physical conditions of the schools.