Tip 2 Diabetes Mellitus gelişiminde insülin dışı hormonların olası rollerinin araştırılması.
The evaluation of possible roles of hormones other than insulin in the development of Type 2 Diabetes Mellitus.
  1. Tez No: 225997
  2. Yazar: ÖZLEM TURHAN İYİDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT EMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
?nsülin direnci Tip 2 Diabetes Mellitus etyopatogenezinde anahtar rol oynamaktadır.?nsülin dısında Glukagon ve Büyüme Hormonunun da Tip 2 Diabetes Mellitusgelisiminde ve progresyonunda rol oynadığına dair kanıtlar vardır.Bu çalısmadaki amacımız tip 2 diyabet gelisiminde glukagon, büyüme hormonu veIGF-1'in olası rollerini arastırmak, tip 2 diyabetin yalnız bir beta hücredisfonksiyonu değil fakat aynı zamanda endokrin pankreasın genel bir bozukluğununsonucu olduğunu göstermek, BH ve glukagon salınımıyla iliskili saptanabilenpatolojilerin diyabetin gelisiminde olası rolünü ortaya koymaktır.Çalısmaya alınan 100 vakaya oral glukoz tolerans testi yapıldı ve 0, 60 ve 120.dakikalarda insülin, glukagon ve BH'nu bakılmıs ve bazal IGF-1 ölçülmüstür. OGTTsonucuna göre bozulmus glukoz toleransı, bozulmus açlık glukozu, diyabet vekontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıstır.HOMA skoru BGT grubunda 3,4 , BAG grubunda 4,1 , tip 2 DM grubunda 3,6 vekontrol grubunda 2,1 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance plays major role in etiopathogenesis of type 2 diabetes mellitus.Increasing evidence suggests that glucagon and growth hormone (GH) may play rolein development and progression of type 2 diabetes.The aim of our study is to evaluate the possible roles of glucagon, growth hormoneand IGF-1, to show that type 2 diabetes mellitus is not only a beta cell dysfunctionbut also develops as a result of failure of all endocrine pancreas and to identify whatthe roles of pathologic changes in growth hormone and glucagon secretion are in thedevelopment of diabetes.An oral glucose tolerance test (OGTT) was performed for all adults conducted forthis study. GH, Glucagon and insulin were measured at minutes of 0, 60, 120 andbasal IGF-1 was measured also. Participants divided into four groups according tothe result of OGTT.