Diz artroplastisinde postoperatif agrı kontrolü için femoral sinir blogunda %0,5'lik Levobupivakaine tramadol ilavesinin etkinliği
Efficacy of addition of tramadol to 0,5% Levobupivacine in femoral blockage for postoperative pain control in knee arthroplasty
- Tez No: 225998
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYHAN ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bni Sina Hastanesi Anesteziyoloji veReanimasyon Anabilim Dalı Ortopedi ve Travmatoloji Klinigi Ameliyathanesi veOrtopedi Anabilim Dalı'nda Nisan 2007- Agustos 2007 tarihleri arasında prospektifolarak yapılmıstır.Bu çalısmada, total diz artroplastisi planlanan hastalarda, postoperatif analjeziamacıyla kullanılan iv. morfin HKA ve im. NSA lara ilave olarak yapılan vemultimodal analjezinin bir parçası olarak kabul edilen tek enjeksiyon femoral 3-1blok tekniginde, levobupivakaine tramadol ilavesinin etkisi arastırıldı.Total dizartroplastisi planlanan 24 hasta çalısma kapsamına alındı. Hastalar rastgele olarak 2gruba ayrıldı.Grup-L; Levobupivakain grubu; 0.3 ml/kg %0.5 lik levobupivakainGrup-LT; Levobupivakain + Tramadol grubu; 0.3 ml/kg %0.5 lik levobupivakain+ 1,5 mg/kg tramadolTüm hastalara cerrahi öncesi, periferik sinir stimülatörü ile yukardaki ilaçprotokollerine göre tek enjeksiyon femoral 3-1 blok yapıldı. Blok olusma süresi;femoral, lateral femoral kutanöz ve obturator sinirlerin innerve ettigi cilt bölgelerindekontrol edildi ve kaydedildi. Blok sonrası her iki grupta da cerrahi girisim spinalanestezi altında gerçeklestirildi. Postoperatif dönemde agrı degerlendirmesi VAS veVPRS ile yapıldı. VAS 30 un üstüne çıktıgında i.v. morfin HKA baslandı.Gerektiginde im. NSA ilavesi yapıldı. Femoral blok öncesi, spinal anestezi öncesi,operasyon sonu, HKA baslangıcından sonraki 2, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde istirahat vehareketle VAS ve VPRS degerleri, toplam morfin gereksinimi, ek analjezik ihtiyacı,kan basıncı, kalp hızı ve yan etkiler kaydedildi.Bu çalısmanın sonucunda; spinal anestezi ile gerçeklestirilen total diz artroplastigirisimlerinden sonra, postoperatif analjezi amacıyla hastalara operasyondan önceuygulanan Tek enjeksiyon femoral 3-1 blok tekniginin, iv. Morfin HKA ve NSAilaç ile desteklenen multimodal analjezi stratejisinin bir parçası olarakkullanıldıgında, postoperatif ilk 24 saatlik dönemde etkin ve güvenilir analjeziolusturdugu gösterilmistir. Çalısmaya dahil edilen hastalarda istirahatte daha fazlaolmak üzere tüm periyotlarda, VAS ve VPRS skorları düsük bulunmustur. Ancaktramadol verilen grupta, agrı skorlarının çok daha iyi oldugu tespit edilmistir.Sonuç olarak; Levobupivakainin lokal anestezik olarak tek enjeksiyon femoral 3-1blokta güvenle kullanılabilecek bir ajan oldugu görülmüstür. Ayrıca tek enjeksiyonfemoral 3-1 blogun diz artroplasti girisimlerinde postoperatif ilk analjezik ihtiyacınıazaltan basit, güvenilir ve etkin bir blok oldugu tesbit edilmistir. Bu blok teknigindelevobupivakaine tramadol eklenmesi anlamlı olmasa da blok olusma süresinikısaltmıstır ( Her iki grupta VAS
Özet (Çeviri)
This study was made prospectively, between April 2007 and August 2007 in AnkaraUniversity, Ibni Sina Hospital Anesthesiology and Reanimation Department,Orthopedics and Traumatology Operating Theatre and Department of Orthopedics.In this study, efficacy of single shot femoral 3 in 1 block technique that wasperformed as an addition to usage of i.v. morphine PCA and i.m. NSAIDs in order toprovide postoperative analgesia in patients undergoing total knee arthroplasty wasresearched. 24 patients that were planned to undergo total knee arthroplasty wereenrolled to study. Patients were randomly divided into 2 groups.Group-L; Levobupivacaine group: 0.3 mL/kg 0.5% levobupivacaineGroup-LT; Levobupivacaine+Tramadol group: 0.3 mL/kg 0.5% levobupivacaine +1.5 mg/kg tramadolAccording to the above drug protocols, single shot femoral 3 in 1 block withperipheral nerve stimulator was performed to all patients preoperatively. Blockoccurrence time was controlled and recorded at the dermatoms innervated byfemoral, lateral femoral cutaneous nerve and obturator nerve. Following the block,surgery was performed under spinal anesthesia in both groups. Pain evaluation wasmade with VAS and VPRS postoperatively. Intravenous morphine PCA was begunwhen the VAS over 30. Intramuscular NSADs were added when needed. Exerciseand resting VAS and VPRS values, total morphine need, additional analgesic need,blood pressure, heart rate and side effects were recorded before femoral block, beforespinal anesthesia, end of the surgery and 2, 4, 6, 12 and 24 hours following theinitiation of the PCA.When single shot femoral 3 in 1 block technique, performed preoperatively in orderto provide postoperative analgesia following total knee arthroplasty under spinalanesthesia, used as a part of multimodal analgesia strategy which was supported withi.v. morphine PCA and NSAID drugs, it was shown that this strategy was efficaciousand safe in the first 24-hour period postoperatively at the end of this study. In thepatients enrolled to the study, while more prominent in the resting, VAS and VPRSscores were lower in all periods. However pain scores were detected quite better infavor of tramadol given group.As a conclusion, it was seen that levobupivacaine, as a local anesthetic, was observedto be used safely in single shot femoral 3 in 1 block. Furthermore, single shotfemoral 3 in 1 block was detected as a simple, safe and efficient block that decreasethe first postoperative analgesic need following knee arthroplasty. Although it wasnot meaningful to add tramadol to this block technique, it decreased the time tooccurrence of block (VAS