Sitolojik incelemede patolojik servikal smear sonuçlarının kolposkopi ile değerlendirilmesi ve histopatolojik sonuçlarla karsılaştırılması
Evaluation of cytologically pathologic cervical smear results with colposcopy and comparison with histopathologic results.
  1. Tez No: 226019
  2. Yazar: VUGAR BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalısmanın amacı anormal Pap smear test sonucu olan hastaları (ASCUS, AGC,LSIL ve HSIL) kolposkopi esliğinde değerlendirilerek biopsi alınması ve sonuçlarısitoloji ile karsılastırmaktır.Çalısmaya 2005 ? 2007 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi KadınHastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniğinde muayene olan veanormal Pap smear sonucu olan 86 hasta dahil edilmistir. Hastaların tümüne kolposkopiesliğinde biopsi yapılmıs ve ayrılan dört grubun tüm parametreleri istatiksel olarakdeğerlendirilmistir. Bu parametreler standart ve değisken olmakla iki koldakarsılastırılmıstır. Standart parametreler yas, gravida, parite, partner sayısı ve koitusyası, değisken parametreler HPV, sigara ve patolojik kolposkopi bulguları olarak kabuledilmistir. ?statiksel analiz SPSS 13 paket programında hesaplanmıstır. Sonuçlar gruplararasında karsılastırılıp anlamlı fark olup olmamasına göre rapor edilmistir.Hastaların %46'sında CIN saptanırken, %2'sinde erken evre serviks kanseri raporedilmistir. Tüm gruplar saydığımız parametrelerle karsılastırıldığında sadece koitus yasıve patolojik kolposkopi bulguları açısından anlamlı fark ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is evaluation of patients with pathological pap smearresults(ASCUS, AGC, LSIL and HSIL,) by colposcopy, making biopsy in need andcompare the results with cytology.86 patients admitted to Gynecology Clinic, Obstetrics and GynecologyDepartment,Ankara University were included who applied for routine examination andhad abnormal pap smear results between 2005-2007. All patients were evaluated withcolposcopy and all the parameters of the 4 subgroups were evaluated statistically. Theparameters are evaluated in two groups; standart and variable. Standart parameters areage, gravida, parity, number of the partners, and age of first coitus. Variable parametersare HPV, smoking and pathologic colposcopy.Statistical analysis is done by SPSS 13.The results of the groups are compared and reported.%46 of the patients were diagnosed as CIN, %2 were as early stage cervicalcancer. When all groups were compared on the basis of the mentioned parameters, onlythe first age of coitus and pathological coplposcopy results differed statistically.