Kamu güvenliğinin etkinliği açısından Türkiye' de özel güvenlik ve özel dedektiflik
The private security and the private dedectives in Turkey in terms of the effectiveness of the puplic security
  1. Tez No: 226102
  2. Yazar: ÖZGÜR NİHAT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kamu düzenini saglama yönü ön plana çıkmıs merkeziyetçi güvenlik örgütlerinde karsılasılan etkinlik sorunlarının temel nedeni, çagdas güvenlik yaklasımını ve degisime uygun polis modelini gerçeklestirememeleridir. Çagdas güvenlik sisteminin özelliklerinden biri de güvenlik hizmetlerinde azami derecede özel sektörden yararlanılması bu dogrultuda özel güvenlik ve özel dedektiflik modellerinin desteklenmesidir. Böylece güvenlik hizmetlerinin bütçedeki yükü hafifleyecek, bürokrasi azalacak, kamunun devlete olan güveni artacak ve güvenlik hizmetleri daha verimli sunulacaktır. Ülkemizde uluslar arası standartlara uygun özel güvenlik yasası yürürlüge girmistir fakat birçok problemle dolu özel dedektiflik yasa tasarısı 1994 `den bu yana ele alınmamıstır. Bu nedenle kamu güvenliginin etkinligi açısından özel dedektiflik yasa tasarısı hazırlanmalı ve mevcut özel güvenlik sektörü profesyonel hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The reason of the efficiency problems of centralist security organizations which is responsible of puplic order is not able to realized the contemporary security system and the sebsible policing model. One of the qualifications of the contemporary security system is that private sector is highly utilized and the models of private security and private dedectives are primarily highlighted. In this manner, amount of the puplic security services on budgets will be diminished, bureaucracy will be decreased, in addition, puplic?s trust to goverment will be increased and security sevices will be performed effectively. The Private Security Law which has gone into effect in our country is suitable for universal standards but the draft of private dedective law which includes many problems hasn?t taken into effective since 1994. To enable the effectiveness of the puplic security, the proposal of private dedective law must be prepared and the private security sector must be professionalized