Bankacılık krizi ve Türk bankacılık krizi
Banking crises and Turkish banking system
  1. Tez No: 226133
  2. Yazar: ÖZGÜR ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN BÜYÜKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Özellikle son birkaç onyılda finansal serbestlesmeyle beraber finansal krizlerle karsı karsıya kalan dünya, 90'lı yıllarda artan sayıda olusan bankacılık krizleriyle mücadele etmek zorunda kalmıstır. Bu durum krizlerle ilgili tartısmaların artmasına neden olmus, krizler ortaya çıktıkça, açıklayıcı yeni tip modeller olusturulmustur. Çalısmada, bankacılık krizleri tanımlanmıs, makro ekonomik istikrarsızlık ve bankacılık kesiminin sorunlarının kriz olusumda etkileri incelenmistir. Bankacılık krizlerinin, özellikle 90'lı yıllarda gelismekte olan ülkelerde yarattıgı sorunlarla artan çözüme yönelik tartısmalarda önem kazanmıstır. Türkiye'de 1994, 2000 ve 2001 yıllarında yasanan krizlerle, sonrasında alınan önemler ve yeniden yapılandırma programı çalısmada yer bulmustur.Bu baglamda çalısma üç bölümden olusmaktadır. lk bölümde bankacılık krizlerinin anlamak için genel olarak finansal krizlerin kavramlar çerçevesi ortaya konulmustur. kinci bölümde bankacılık krizlerinin olusturan nedenler ve kriz sonrası alınanabilecek önlemlere yer verilirken, ülkelerde yasanan kriz örneklerine de deginilmis ve son bölümde ise, Türk bankacılık sektöründe olusan krizler, çözümüne yönelik yapılanlar ve yapılması gerekenler ile sektörün genel degerlendirilmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Encountering financial crises particularly in recent decades with onset of financial liberalization, the World had to combat with banking crises which appear to ocur more frequently in the 90?s. This lead to controversial debates related to crises and new explanatory models have been created as the crises happen to emerge.This study defines banking crises and studied the effects of macroeconomic instability and the problems of banking sector on the emergence of crises. Debates have become important in search of solutions to problem created by banking crises in developing countries particulary in the 90?s. The study also covers the crises experienced in Turkey in 1994, 2000 and 2001 and measures taken and restucting studies initiated thereafter. In this context, the study consist of three parts, the first one of which layout a frame of concept for financial crises in general for understanding banking crises. The second part deals with the causes of banking crises and measures that may be taken thereafter, and also covers samples of crises experienced in various countries and the third part includes the crises experinced bye Turkish banking sector, the effort spent solution thereto and action to be taken that respect and an overall evalution of sector.