Makedonya Cumhuriyeti'nin azınlık politikası ve eğitime etkisi
Minority policy of Republic of Macedonia and it's reflection to the education
  1. Tez No: 226152
  2. Yazar: AYFER ARİF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Makedonya Cumhuriyeti çok etnili, çok dilli, çok dinli bir toplumsal yapıya sahiptir. Buna rağmen yıllarca tek uluslu devlet yapısı üzerinde örgütlenmiştir. Son derece demokratik bir anayasaya sahip olan Makedonya'da, pratikte bu anayasanın işleyişinde aynı demokratik anlayış sergilenememiştir. Azınlıklara karşı, üstü kapalı da olsa dışlayıcı bir politika izlenmiştir. Bu da azınlıkların memnuniyetsizliğini artırmış, 2001 yılında Makedon ve Arnavutlar arasında beliren küçük çaplı bir krizle doruğa ulaşmış ve sonrasında uluslararası baskı sonucu `Ohri Çerçeve Anlaşması'nın imzalanmasıyla çözümlenmiştir. Ohri Çerçeve Anlaşması toplulukların devlet kamu kurum ve kuruluşlarında `hakça temsili ilkesi' çerçevesinde düzenlenmiştir.Bu çalışmanın amacı da anayasa ile verilen hakların pratikte nasıl işlev gördüğünü göstermektir. Bu doğrultuda Makedonya Cumhuriyeti'nin Ohri Çerçeve Anlaşması'ndan önce ve sonra yürüttüğü azınlık politikası ele alınmıştır. Daha detaylı olarak da bu politikanın eğitim alanındaki etkilerine değinilmiştir. Bu yapılırken, bu değişimin tarih yazımında ve tarih ders kitaplarındaki etkisine de yer verilmiştir. İlkokul tarih ders kitaplarından örnekler sunularak bu anlamda Makedonya'daki durum ortaya konmaya çalışılmıştır.Bugün varılan noktada görülen odur ki, Ohri Çerçeve Anlaşması'nın hakça temsil ilkesi sadece Arnavutlar için geçerli olmuştur. Ana dilinde eğitim ilkesi slogan düzeyinde kalmakta, devlet tarafından gerçek anlamda pratikte uygulanması için hiçbir özel çaba gösterilmemektedir. Makedonya gibi çok dinli, çok dilli, çok etnili toplumlarda tarihyazımı farklı gruplar arası hoşgörüyü, saygıyı, birlikte yaşamayı destekleyecek şekilde olmalıdır. Oysa Makedonya'da hâlâ geleneksel milliyetçi söylemler çerçevesinde ve hatta kendi vatandaşlarını ?ötekileştiren? bir tarihyazımı ve tarih öğretimi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Republic of Macedonia is multi ethnical, multi linguistical, multi religious society. Instead of this, it has single ethnical state structure. It has quite democratic Constitution, but in practise it can not show this democratical approach. It has ?covered up? discriminatory policy toward it?s minorities. This is one of the reasons for non satisfaction of its minorities, which had the culmination in the ethnic conflict between the Macedonians and Albanians in 2001, and ended up with signing the Ohrid Framework Agreement under the preasure of the international community. The Ohrid Framework Agreement is based on equale representation of the etnicities in the state institutions.The aim of this study is to show the practical reflections of the Constitution in every day life. In this context it is tried to show the policy of the Republic of Macedonia toward its minorities before and after the Ohrid Framework Agreement. More detailed approach of this policy is made in the area of education. After the Agreement, Macedonia started with its reorganization, which is one of the subjects of this study. The other subject of this study is to show the reflections of these changes in the educational area especially in the history textbooks writting. This is shown by the examples taken from the elementary school history textbooks.Today we can say that the equale representation of the Ohrid Framework Agreement has its reflections only for ethnic Albanians. The right of education in the mother tongue is only Constitutional right, which do not have any special support from the State for its real practical realization. In multi cultural, multi ethnical, multi linguistical and multi religious counturies as Macedonia, history writting has to help reaching tolerans, respect, living together among different ethnicities. But in Macedonia the history writting and history teaching is still in the frames of nationalism and even more showing its own people as ?the other?.