İlköğretim okulu öğretmenlerinin örgütsel öğrenme algıları
The perfection of primary school teacher about organization learning
- Tez No: 226252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin algılarına göre, ilköğretim okullarında örgütsel öğrenmenin ne düzeyde gerçekleştiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İstanbul il merkezindeki ilköğretim okullarında çalışan 325 öğretmenin görüşleri alınmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmada örgütsel öğrenme verileri, Sezik (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan Karen E. Watkins ve Victoria J. Marsick tarafından geliştirilen, örgütlerde öğrenmenin ne düzeyde gerçekleştiğini somut olarak ölçmeye yarayan ve alanda kabul görmüş bir ölçek olan“Dimensions of the Learning Organization Questionnaire - DLOQ”(Örgütsel Öğrenmenin Boyutları Ölçeği) kullanılarak toplanmıştır.Araştırma sonunda, boyutların ortalama puanlarına göre ilköğretim okulu öğretmenlerin görüşleri arasındaki anlamlı farklardan hareketle, sürekli öğrenme, yerleşik sistemler, sistem ilişkileri, liderlik sağlama boyutlarında örgütsel öğrenme açısından ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenlerinin branş öğretmenlerine göre daha olumlu bir algı içinde oldukları belirlenmiştir.İlköğretim öğretmenlerinin cinsiyetlerine göre, erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre anlamlı düzeyde finansal performans ve bilgi performansı boyutlarında daha olumlu görüş içinde oldukları belirlenmiştir.Hizmet sürelerine göre, hizmet süresi 21 yıl ve üstünde olan öğretmenlerin anlamlı düzeyde sürekli öğrenme, diyalog ve sorgulama, sistem ilişkisi, liderlik sağlama, bilgi performansı boyutlarında daha olumlu görüş içinde oldukları saptanmıştır.Eğitim durumlarına göre, eğitim durumu ön lisans olan öğretmenlerin anlamlı olarak liderlik sağlama boyutunda diğer öğretmenlere göre daha olumlu bir algı içinde oldukları belirlenmiştir.Yaşlarına göre yapılan incelemede yaş arttıkça boyutların ortalamalarının yükseldiği görülmüştür. Böylece özellikle 20-30 arası yaşlarda olanlarla 41 ve üzeri yaşlar arasında anlamlı düzeyde sürekli öğrenme, diyalog ve sorgulama, yerleşik sistemler, sistem ilişkileri, finansal performans ve bilgi performansı boyutlarında farklılıklar olduğu görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Öğrenen Örgüt, Öğrenen Okul.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in respect of teachers? perceptions working in elementary schools dependent on Ministry of National Education with a view to determine in what degree organizational learning takes shape in elementary schools. The opinions of 325 teachers working in elementary schools have been received. Research is in the scanning model. Organizational learning data have been collected by using,“Dimensions of the Learning Organization Questionnaire - DLOQ”, a questionnaire that is generally accepted in the field and used for measuring in what degree learning occurs in organizations, improved by Karen E. Watkins and Victoria J. Marsick and adopted to Turkish by Sezik (2005).At the end of the research, from the point of meaningful differences between elementary school teachers? views, it has been identified that classroom teachers working in elementary schools have more positive perception than branch teachers in respect of organizational learning in the scale of continuous learning, settled systems, system relations and leadership proof according to approximate points of dimensions.According to elementary school teachers? sexuality, schoolmasters have more positive view than schoolmistress in respect of financial performance and information performance.According to service life, the teachers who have 21 years and more service life, have been defined that they have more positive view in respect of continuous learning, dialog and inquiry, system relation, leadership proof and information performance.According to their educational backgrounds, the teachers who have associate degree, have been defined that they have more positive perception than other teachers in respect of leadership proof.In the analysis performed to their ages, it?s seen that averages of dimensions are also increasing when ages are increasing. Consequently, it has been seen that there are differences between the people at the age of 20-30 and 41 or more in respect of continuous learning, dialog and inquiry, settled systems, system relations, financial performance and information performance.KEY WORDS: Learning Organization, Learning School.