Comenius projelerinin incelenmesi
Analysis of comenius projects influence
- Tez No: 226251
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Science and Technology, Education and Training, Social Services
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, tamamlanmış Comenius Projelerinin Etkilerinin Neler Olduğu belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, Comenius Projeleri gerçekleştiren öğretmenlerle yüz yüze görüşülmüş, öğretmenlere anket yapılmış ve de yabancı koordinatörlere e-mail yoluyla ulaşılarak bilgi toplanmaya çalışılmıştır. Bu verilerle yapılan sentez sonucunda tamamlanmış Comenius Projelerinin Etkileri ortaya çıkarılmıştır.Anket beşli Likert ölçeğine göre hazırlanmıştır. Ölçekteki sorulara verilen cevaplarda kullanılan ölçme değerleri ?Tamamen Katılıyorum ? ?Çok Katılıyorum ? ?Katılıyorum ? ?Az Katılıyorum ? ?Hiç Katılmıyorum ? şeklinde sınıflandırılmıştır.Araştırmanın teorik kısmı ise ilgili kaynaklar araştırılarak elde edilmiştir.Araştırma İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan Devlet ve Özel İlköğretim ve Ortaöğretim Okullarında görev yapan, Comenius projesini tamamlamış öğretmenler ile sınırlı tutulmuştur.Yapılan bu araştırma 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Giriş, ikinci bölüm; Genel Bilgiler, üçüncü bölüm; Yöntem, dördüncü bölüm; Bulgular, beşinci bölüm; Sonuçlar ve Yorumlar, altıncı bölüm; Öneriler kısımlarından oluşmuştur.Tamamlanmış Comenius Projeleri öğretmenleri ile yapılan görüşmelerden uygulanan anketten ve ulaşılan yabancı koordinatörden elde edilen bulguların yorumlanmasıyla önerilerde bulunulmuştur. Bunlardan en önemlileri şunlardır:1. Comenius projesi ile uluslar arası projeyi yapan öğretmen ve öğrenciler bir araya gelerek yaratıcılıklarını arttırabilirler.2. Comenius projesi, uluslar arası yönden iletişimin sağlanmasında etkilidir. Bu projelerle Türkiye eğitim ve kültür açısından kendini dünyaya duyurabilir.3. Comenius Projeleri, çocukların ve öğretmenlerin motivasyonunu arttırmaktadır. Projelerin ders içi etkinlik olması küçük projelerin sınıfça yapılmasıyla sağlanabilir.4. Comenius projesi yapan taraflar iletişim kurmak için bilgisayar, telefon, web sitesi ve e-maillerden yararlanmaktadır. Öğretmen ve öğrenciler, projelerle bilgi iletişim teknolojilerinin nasıl kullanıldığını öğrenebilirler.Bulgular doğrultusunda konu ile ilgili birçok öneri üretilmiştir.Dilay TÜMEN Aralık 2008/ İSTANBUL
Özet (Çeviri)
In this research, completed Review Of Comenius Projects? Influence Comenius project?s effects are tried to be determined. Teachers who completed Comenius project are interviewed face to face and tried to approach to foreign coordinators by e-mail. At the end of this synthesis? data, completed Comenius project?s effects come out.The survey is developed in regard with the Likert Scale. The measurement values of the questions are listed as ?Strongly Agree?, ?Much Agree?, ?Agree?, ?Disagree? and ? Strongly Disagree?.The theoretical information of this research is acquired though intensive exploration of relevant sources. The research is limited to government and private primary education and secondary education on Asian and Europe part of İstanbul. The research consists of 6 parts.1. Introduction2. General information about the research3. Method4. Findings5. Results and Constructions.6. SuggestionsCompleted Comenius project teachers interviewing and survey and approached foreign coordinator?s data are explicated and given suggestions. These are liked that:1. By the help of Comenius project, teachers and students come together so; they can improve their creativity.2. By the help of this project, Turkish Comenius project coordinators can present our education system and culture.3. Comenius project increase teachers and students? motivation. To make a project like a class activity is provided by making projects with all classmates.4. Partners who completed Comenius Project, use computers, telephones, web-sites and e-mailes for communicating. And teachers, students can learn how to use community technologies.According to the findings some reccomendations were reached.December 2008/ İSTANBULDilay TÜMEN