İlköğretim öğretmenlerindeki psikolojik tükenmişlik düzeyinin araştırılması
Researching psychological exhaustion level of elementary school teachers
  1. Tez No: 226275
  2. Yazar: AYŞEGÜL CANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma; ilköğretim öğretmenlerindeki psikolojik tükenmişlik düzeyinin araştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan ilçelerdeki ilköğretim okullarında görev yapan 341 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada öğretmenlerimizin tükenmişlik düzeyleri cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem, eğitim durumu, branş, ders verdiği sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı, okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik durumuna göre incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler Maslach tükenmişlik ölçeği anketi ile toplanmış ve anketler öğretmenler okullarında birebir ziyaret edilerek uygulanmış ve gereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket 30 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan elektronik materyal kullanma ölçeği dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda ?Maslach Tükenmişlik Anketi? ölçeğine göre ilköğretim öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri; öğretmenlerin, cinsiyet, yaş, branş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, ders verdiğiniz sınıflardaki ortalama öğrenci sayısı ve okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik durum değişkenine göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to research level of psychological exhaustion on the elementary school teachers.The research has been applied on 341 teachers who work at some primary schools located in Anatolian side of Istanbul. The data which was collected for the research were analyzed by using SPSS packet program.In this research; exhaustion level of teachers was analyzed according to their sex, age, marital status, seniority, education level, branch, average student quantity of their classes and social ? economical standards of the environment which the school located in.The data of this research had been collected by using Maslach exhaustion scale survey and survey forms were filled by visiting the teachers one by one; and some explanation was made to the teachers where it is needed. The survey consists of 30 questions.The electronics material using scale used through the research consists of four subfactors. The data was analyzed by doing % (percentage), t-test, Anova (simplex variant analysis) and scheffe test.At the end of the research according to ?Maslach exhaustion survey? scale on the exhaustion level of elementary school teachers some meaningful differences were observed according to their sex, age, branch, marital status, education level, professional seniority, average student quantity of their classes and social ? economical standards of the environment which the school located in.