İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin sanatsal yaratıcılık düzeyleri
Sixth grade students? artistic creativity levels
  1. Tez No: 226453
  2. Yazar: ARMAĞAN KONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin sanatsal yaratıcılık düzeylerini; öğrencilerin cinsiyeti, anne ve babalarının eğitim durumu, kendilerine ait bilgisayarının olup olmaması, süreli yayın (dergi ve gazete) okuyup okumamaları, tatillerini herhangi bir tatil beldesinde geçirip geçirmemeleri, Resim-İş dersinde kullanacağı malzemeleri ailelerinin karşılayıp karşılamaması ve gelir düzeyi değişkenlerine bağlı olarak incelemektir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu ile bir uygulama çalışması olan Torrance Yaratıcı Düşünce Testi Şekilsel A Formu uygulanmıştır. Kişisel Bilgi Formunun oluşturulmasında Devlet İstatistik Enstitüsünün verileri, konu ile ilgili tezler ve araştırmalarda kullanılan sorulardan yararlanılmış. Kişisel Bilgi Formu, öğrenci hakkında bilgi toplamak amacıyla, öğrencinin cinsiyeti, anne ve babasının öğrenim düzeyi ve kendilerine ait bilgisayarının olup olmamasını, süreli yayın (dergi ve gazete) okuyup okumamasını, tatillerini herhangi bir tatil beldesinde geçirip geçirmemesini, Resim-İş dersinde kullanacağı malzemeleri ailelerinin karşılayıp karşılamamasını ve mensup olduğu sosyo-ekonomik düzeyi saptamada yardımcı olabilecek, 2 açık ve 23 kapalı uçlu soru içermektedir. Veri toplama araçlarına, tabakalama örneklem yöntemi ile belirlenen Merkez İlçe'ye bağlı General Şadi Çetinkaya İlköğretim Okulu ile Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencilerinden basit tesadüfi (random) örnekleme yöntemi ile seçilen 40 öğrenci yanıt vermiştir. Öğrencilerin Kişisel Bilgi Formuna vermiş oldukları yanıtlar ile Torrance Yaratıcı Düşünce Testinden elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı 13' te İlişkisiz Grup t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi ile karşılaştırılmıştır.Verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin sanatsal yaratıcılık düzeyleri ile ailelerinin gelir düzeyleri, tatillerini herhangi bir tatil beldesinde geçirip geçirmemesi, kendilerine ait bilgisayarının olup olmaması, dergi okuyup okumaması arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the artistic creativity levels of secondary school first year students with respect to the variables such as, the sexuality of student, education levels of student?s parents, if a student owns a computer or not, if the student reads a periodical magazine, what kind of a place the student spends his/her holiday, if the student?s parents could provide the materials which are used in Fine Art class and the income level of the student?s parents. In this study, personal information form and Torrance Tests of Creative Thinking ? Figural Test (Form A) are used as data collection tools. To form the personal information form; data from Turkish Statistical Institute, thesis about the subject and results of the related researches are utilized. The personal information form includes questions about the variables defined above to collect data about the student. There are in total 25 questions - 2 open-ended and 23 closed-ended questions. Forthy 6th grade students choosen randomly from General Şadi Çetinkaya Secondary School and Başöğretmen Atatürk Secondary School which are located in the city center of Antalya have responded to questionary. Answers from The personal information form and results of the Torrance Tests of Creative Thinking ? Figural Test (Form A) are compared using SPSS for Windows 13 software with Independent Samples T-Test and One-way ANOVA.According to the results obtained from this study, it has been determined that there is a significant relationship between his/her artistic creativity and the income level of the student?s parents, the sexuality of student, education levels of student?s parents, if a student owns a computer or not, if the student reads a periodical magazine, what kind of a place the student spends his/her holiday, if the student?s parents could provide the materials which are used in Fine Art class.