İlköğretim İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin görüşleri (Isparta ili örneği)
The opinions of primary school English language teachers about computer assisted teaching (Sample of Isparta)
- Tez No: 226454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, Isparta ilinde görev yapan ilköğretim İngilizce öğretmenlerinin bilgisayar destekli eğitime ilişkin görüşlerinin cinsiyet, yaş, öğretmenlik mesleğindeki hizmet yılı, bilgisayar ile ilgili herhangi bir kurs ya da hizmetiçi eğitim alma vb. özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğine dair elde edilen veriler incelenmiş ve yorumlanmıştır.Araştırmanın evrenini, Isparta ilinde, ilköğretim kurumlarında görev yapan İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Elde edilen listeye göre araştırmanın yapıldığı tarihte evren kapsamında yer alan toplam öğretmen sayısı 133'tür. Araştırma evreni örneklem olarak alındığından, ayrıca bir örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Araştırmada anketi geçerli sayılan 120 ilköğretim İngilizce öğretmeninin verileri değerlendirilmiştir.Verileri toplamak amacıyla, görüş ölçeği formu geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmaya katılan öğretmenlere ait kişisel bilgileri ait sorular yer almaktadır. İkinci bölümde, öğretmenlerin bilgisayar teknolojisine ne ölçüde gereksinim duymakta ve gerekliliğine inanıp kabul etmekte olduklarını belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Üçüncü bölümde, öğretmenlerin bilgisayarı ne kadar tanıyıp, kullanabildiklerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise bilgisayarı ve bilgisayar destekli eğitimi günlük yaşamlarında ve yabancı dil öğretiminde ne ölçüde kullandıklarını belirlemeye yönelik soru yer almaktadır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiş ve bu verilerin alt problemlere göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemek amacıyla frekans (f), yüzde (%) değerleri hesaplanmış ve t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ise şu şekilde özetlenebilir:?Araştırmaya katılan İngilizce öğretmenlerin tamamı bilgisayar teknolojisine gereksinim duymakta, gerekliliğini kabul etmekte ve BDE'ye ilişkin olumlu görüş göstermektedirler.?Yaşça genç, kıdemi az olan, evinde bilgisayarı ve interneti olan, BDE yapan İngilizce öğretmenleri bilgisayarı daha iyi tanıyıp kullanabilmektedirler.?Üniversitede bilgisayar dersi alan, evinde bilgisayarı ve interneti olan, BDE yapan İngilizce öğretmenleri bilgisayarı günlük yaşamlarında daha çok kullanmakta ve yabancı dil öğretiminde BDE'den daha çok yaralanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of English language teachers working in primary schools, working in Isparta towards computer assisted learning have been determined and it has been searched if these attitudes differentiate according to such factors as age, seniority . Attendance in any course or in service training et cetra.The data got by according to such features showing difference or not heve been examined and interpreted.English teachers working in primary schools, of Isparta city have been included in the universe of the research. According to the gotten list, the whole number of teachers in the scope of universe at that time when the research carried out has been 133. For the universe of the research has been taken as a sampling, no sampling has also been done. In this research, the data of 120 Primary English teachers,whose surveys have been valid, have been evaluated.With the aim of gathering the data, an opinion scale form has been developed. The scale developed consists of four parts. In the fırst part; the questions of personal informations belonging to the teachers taken part in the research are stated. In the second part; the questions oriented towards determining how teachers need computer technology and believe in its necessity and accept it are stated. In the third part; the questions aimed at determining how much English language teachers know computer and use it are stated. In the fourth part; the questions directed towards determinig how efficiently they can use computer and computer assisted teaching in their daily lives and in foreign language teaching are stated.The data gotten in the research have been analysed by using SPSS programmes and frequency (f) and percentage (%) values of the datas have been counted with the aim of determining whether the datas have a significant difference according to sub- problems or not and t- test, one ?way variance analysis (ANOVA), LDS multiple comparison test have been used.The findings gotten by reason of the research can be summarised like this:?All of the teachers participated in the research have needed computer technology and accepted its necessity and showed positive opinions concerning BDE.?Teachers who are youngest, have less seniority, have a computer and the internetat home, have BDE know computer too much and also use it.?Teachers taken lessons in university, had computers and the internet in their houses, had computer assisted learning have used computer in their daily lives too much and benefited from computer assisted teaching in foreign language teaching a lot.