The influence of accountability on negotiation processes and outcomes in family businesses
Aile sirketlerinde hesap verme sorumluluğunun müzakere sürec ve sonuçlarina etkisi
- Tez No: 226799
- Danışmanlar: DR. RİVA KANTOWİTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma hesap verme sorumlulğu kavramını ve aile şirketlerindeki müzakere süreç ve sonuçlarına etkisini incelemiştir. Araştırmanın datası, Türkiye'de faaliyet gösteren beş aile şirketinin yedi aile üyesi yöneticisiyle yüzyüze görüşmeler yapılması şeklinde toplanmıştır. Buna ek olarak, Aile Şirketi Bağlılık Ölçeği (Carlock ve Ward, 2001) de aile üyelerinin şirkete olan bağlılığını daha iyi anlayabilmek amacıyla kullanılmıştır. Görüşmelerde toplanan bilgiye üç grup sonuca varmak amacıyla içerik analizi uyglanmıştır. Bunlar hesap verme sorumluluğunun derecesi, müzakere süreçlerinin rekatbetçi veya işbirlikçi ve son olarak müzakere sonuçlarının bütüncül veya paylaşımcı olmasıdır. Hesap verme sorumluluğu ile ilgili toplanan bilgi 1-5 arası bir ölçekte kodifiye edilmiştir. Müzakere süreçleri `Pazarlık Süreç Analizi' (Walcott ve Hopmann, 1975) yöntemiyle incelenmiştir. Müzakere sonuçları ise Beriker ve Pegg'in (2000) kullandığı yöntemlerle araştırılmıştır. Bulgular hesap verme sorumluluğunun bazı elementleriyle müzakere sonuç ve süreçleri arasında bağlantı kurulabileceğini göstermiştir. Bunlar cevap verme zorunluluğu, ailenin iş üzerinde etkisi, aile iş uyumu ve müzakerede sosyal ilişkinin varlığıdır. Görülmüştür ki, hesap verme sorumluluğu müzakerecilerin ne çok güçlü ne çok zayıf görünecekleri karışık amaçlı süreçler geçirmelerini ama sonuçta rahatlıkla hesap verebilecekleri tatmin edici sonuçlar edinmelerini sağlamaktadır. Son olarak, baskı da hesap verme sorumluluğunu etkileyen güçlü bir factor olarak görülmüştür, ancak tam etkisini bu çalışmada izole etmek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study explored the concept of accountability and its influence on negotiation processes and outcomes in family businesses. Data for the research was collected through semi-structured interviews with seven family member managers in five family businesses in Turkey. The Family Business Commitment Scale by Carlock and Ward (2001) was also employed as a tool to assess commitment to the family firm. Interview data was content analyzed to reach three sets of findings: level of accountability of the interviewee, nature of the negotiation process and nature of the negotiation outcome. Accountability findings were determined by codifying relevant data on a scale of 1-5. Nature of the negotiation process was established through the use of the Bargaining Process Analysis (Walcott and Hopmann, 1975) in terms of whether cooperative or competitive processes characterize the negotiations. Finally, negotiation outcomes were determined through the methods used by Beriker and Pegg (2000) in terms of whether they are competitive or cooperative. Findings revealed that relationships can be established between certain components of accountability and negotiation processes and outcomes. These components were answerability, influence of family on business, family-business congruence and existence of a social relationship with the negotiation counterpart. It was seen that these components of accountability lead the negotiators to go through mixed-motive processes, where they will look neither too dominating nor too strong and finally reach satisfactory outcomes that they can easily account for. It was also observed that pressure is a strong force that is influential on accountability, however the exact implications of pressure within the context of this study could not be isolated.