Boşaltim sistemi konusunu öğrenmede bilgisayar destekli öğretimin fen bilgisi öğretmen adaylarının başarıları üzerine etkisi
The effect of computer assisted instruction in the succes of urinary system units for the science teacher candidates
  1. Tez No: 226907
  2. Yazar: HASİBE GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, boşaltım sistemi konusunu öğrenmede bilgisayar destekli öğretimin fen bilgisi öğretmen adaylarının başarıları üzerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu araştırmada yöntem olarak ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma grupları, boşaltım sistemi konusunu alan 2007?2008 Bahar Dönemi 2. sınıf Fen Bilgisi öğretmen adaylarından oluşturulmuştur.Kontrol grubuna boşaltım sistemi konusu düz anlatım yöntemi ile öğretilmiştir. Deney grubuna ise bilgisayar destekli öğretim kullanılarak konu işlenmiştir. Uygulamaya başlamadan önce ve uygulamadan sonra başarı testi uygulanmıştır. Çalışma iki hafta sürmüştür. Testlerden elde edilen veriler analiz edilerek şu sonuçlara ulaşılmıştır:Fen Bilgisi öğretmen adaylarının boşaltım sistemi konusunu öğrenmelerinde bilgisayar destekli öğretimin geleneksel yönteme göre daha başarılı olduğu bulunmuştur. Yine boşaltım sistemi konusundaki bilgi düzeyi davranışlarının kazanılmasında bilgisayar destekli öğretimin geleneksel yönteme göre başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar destekli öğretim ile geleneksel yöntemin cinsiyetler üzerindeki etkisine bakıldığında, ortalamalar kız öğrencilerin bilgisayar destekli öğretimde erkeklere oranla daha başarılı olduğunu göstermesine rağmen istatistiki açıdan sonuç anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation has been carried out to purpose of the effect of computer assısted ınstructıon ın the succes of urinary system units for the scıence teacher candıdates .The study was used method as an experimental desing with control groups pre and post achievement tests. The group of study was science teacher candidates in junior level during 2007-2008 academic year of second season.In the control group, urinary system units were taught with traditional methods. In the experimental group, use to method of computer assısted instruction. Carry out to validity test before to begin and afterwards apllication. The study has been kept for two weeks. Data of this test result being analysis, in the result;Science teacher candidates was learn to urinary system units on the computer assisted education group showed more achievement than those in the control group taught with traditional methods. Likewise determined urinary system subject get to behaviour of informed level that computer assisted education more achievement than taught with traditional methods. In spite of compare to effect on sexuality that computer assisted education and traditional methods, girls more achievement than man, result does invalid as a statistical.