Ekonomik ve sosyal özellikleri ile Türk girişimciliği ve Malatya uygulaması
Economic and social aspects of entpreneurship in Turkey and Malatya example
- Tez No: 226926
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Küreselleşen ve baş döndürücü bir hızla ilerleme kaydeden teknoloji çağında girişimcilik, ekonomik ve sosyal açılardan önemli güçlerden biridir. Acımasızca hüküm süren rekabet ortamına uyum gösterebilmek ve avantajlı bir şekilde ayakta durabilmek ekonomik gelişmişliğin derecesine bağlıdır. Fırsat ve yenilikleri kovalayan, yakaladıklarında ilgili riskleri de hesap ederek üretim yapmak üzere üretim faktörlerini birleştiren dinamik bireyler bir toplumda ne kadar fazla ise toplumun gelişmişlik seviyesi de o kadar yüksektir. Doğal olarak bununla beraber toplumların kültürel değerlerinin de girişimciliği destekleyen boyutlarda olması gerekir. Bu yüksek lisans tezinde, temel hipotezimiz seçilen uygulama alanı olan Malatya'da girişimcilerin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal çevreden etkilendiğidir. Bu doğrultuda girişimciliğin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasal, ve kültürel şartlardan bağımsız olup olmadığı test edilmiştir. Uygulama alanı olarak Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından haklarında rapor düzenlenen KOBİ'ler seçilmiştir. Ankete katılan girişimcilerin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal çevreden etkilendiği ve içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasal, ve kültürel şartlardan bağımsız olmadığı tespit edilmiştir. Ana kitleyi teşkil eden Malatya girişimcisinin ?iş beklemeyen'', `'iş yaratan? konumunda ve girişimcilik ruhuna sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the most significant factors economically and socially considering the mind-blowing speed of technological progress and globalization. Adjusting the fierce competition and being able to hold an advantegous position depends on the level of economic development. The development level of a society is determined by the number of dynamic individuals who chase the opportunities and innovation, and if grasped one, combine all the factors for production by calculating the risks involved. As a matter of course, the cultural values of the society should be able to support the entrepreneurship as well. The main hypothesis of this thesis is that the entreprenuers are influenced by the social, economic, cultural and political environment in the selected example of Malatya. Thus, the dependence of entrepreneurship on the surrounding social, economic, cultural and political conditions is tested. The KOBİ?s for which the report was prepared by Malatya Chamber of Commerce and Industry are selected as samples. It is determined that the entreprenuers who took the survey are influenced by and dependent on their social, economic, cultural and political environment. It is concluded that the main body of the entrepreneurs in Malatya are very eager to create new businesses with a high level of entrepreneurship activity.