Göstergebilimin grafik tasarım dersi alan öğrenciler üzerindeki etkisi
The influence of semiology on students of graphic design
  1. Tez No: 226927
  2. Yazar: HACER HANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Göstergebilim kendisini daha çok yazılı metinlerde gösteren bir düşünce-yaklaşım sistemidir. Her düşüncenin ilk yaklaşımı metinler üzerinden olduğu gibi göstergebilimin de metin ile olan bu ilişkisini yadsımamak gerekir. Göstergebilim metinleri, sözleri, kelimeleri ve hatta kimi zaman sesleri; algılanması, çözümlenmesi, sosyal-kültürel durumlardan etkilenmesi gibi pek çok öğe açısından derinlemesine incelemektedir.Grafik tasarım da resim ve yazıyı yüzeyler üzerinde buluştururken belli kurallar çerçevesinde hareket eder. Grafik tasarım basılarak çoğaltılması sebebiyle kitlesel iletişim yanı güçlü bir alandır. Bu durum da grafik tasarımı özellikle tanıtım, reklâm gibi amaçların aracısı haline getirmektedir. Bu alan da kendi sistem ve kurallarından hareket ederek kendisini eleştirir.Araştırmada söz konusu bu iki alanın birbiriyle olan ilişkisi, öğrencilerin bilgi düzeyleri üzerinden yorumlama yoluna gidilmiş, bu amaçla üniversitelerin ilgili bölümlerinde her iki dersi de alan ve sadece grafik eğitimi alan öğrencilere anket uygulanmış, verilen cevaplar değerlendirilerek iki alan ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Semiology is a theoretical approach which is apparent more in the written documents. Keeping in mind that every theory derives from a text, the relationship between semiology and the document cannot be denied. Semiology examines not only the texts, phrases and words, but also the sounds in order to demonstrate their socialcultural aspects in depth.Graphic design unites vision and text on the same level in regard to certain principles. Owing to its printing and duplicating possibilities, graphic design is a wider mass communication field. This quality makes graphical design a valuable tool in the fields such as information, demonstration and advertising. This field also reviews itself accoring to its inherent systems and principles.In this research the correlation between the aforementioned fields have been reviewed based on the knowledge level of the students and with this aim in mind a survey has been initiated on students who participate in both courses and who only participates in graphical design courses, whose answers has been used to further underline the relationship between semiology and graphic design.