Öğretmenlik mesleği dışında kamu kurumlarında görev yapan eğitim fakültesi fen alanı mezunlarının bölüm bilgilerinin iş hayatlarına ve günlük yaşantılarına etkisi
The effect of the department data of the people who are graduated from science field of the education faculties and work in public foundations apart from teaching profession to their occupation and daily life
- Tez No: 226930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmada öğretmenlik mesleği dışında kamu kurumlarında görev yapan eğitim fakültesi fen alanı mezunlarıyla yapılan görüşmeler doğrultusunda, mezunların aldıkları bölüm bilgilerinin iş hayatlarına ve günlük yaşantılarına etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini, öğretmenlik mesleği dışında kamu kurumlarında görev yapan eğitim fakültesi fen alanı mezunları oluşturmaktadır. Evreninin tümüne ulaşmak hem olanaksız hem de gereksiz olduğundan; evrenin sınırlılıkları şöyle belirlenmiştir. Araştırmanın kapsamına; Ankara ili merkez ilçelerinde öğretmenlik mesleği dışında kamu kurumlarında görev yapan eğitim fakültesi fen alanı mezunları örnekleme alınmıştır. Ankara ilinde 10 farklı kamu kurumunda toplam 36 mezun ile görüşme yapılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu ile elde edilen bilgiler belirtke tablosu şeklinde verilmiş, mezunların vermiş oldukları cevaplar tasnif edilmiş, frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik kontrolü yapılmıştır. Veri toplama aracının geçerliliği için uzman görüşleri alınmış, güvenirliği için ise program geliştirme alanında iki uzman tarafından ayrı ayrı kodlanmış, ardından kodlar karşılaştırılmış ve kodlayıcılar arası tutarlılık hesaplaması yapılmıştır. Bu değerin ise 0,75 olduğu görülmüştür.Araştırma sonucunda1)Mezunların öğretmenlik mesleği dışında yapmakta oldukları işte, aldıkları bölüm bilgilerini kullanmakta oldukları, yani etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.2)Kullanılan alan, formasyon ve genel kültür bilgilerinin düzeyleri, yapılan göreve göre değişiklik göstermektedir.3)Alınan bölüm bilgilerinin iş hayatına etkisi, branşlara göre değişiklik göstermemektedir.4)Mezunların bölüm bilgilerinin günlük yaşantılarına etkisinin olduğu tespit edilmiştir.5)Günlük yaşantılarında kullanılan bölüm bilgilerinin etkisi branşlara göre değişiklik göstermemektedir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the department data in occupation and daily life is analyzed in the direction of the interviews with the people who are graduated from science field of the education faculties and work in public foundations apart from teaching profession.The universe of the research is formed of the people who are graduated from science field of the education faculties and work in public foundations apart from teaching profession. Because it is neither possible to reach the whole universe nor it is needed, the limitations of the universe is determined as such. People who are graduated from science field of the education faculties and work in public foundations apart from teaching profession in Ankara are taken as the illustrations in content of the research. In Ankara, 36 of the graduates in total who are in 10 different public foundations were met. In this research, the debate form for the people who are graduated from science field of the education faculties and work in public foundations apart from teaching profession is used. The info received by the debate form are given as the proclamation table, the answers of the graduates are classified, and are produced as frequency and percent. Validity and reliability of the scale is checked. The ideas of the experts are taken for the validity of the data collecting tool, and two experts of program development encoded the calculation of consistency, separately, for its reliability.At the end of the research1) It is understood that the graduates are using the information they were taught, in their occupation apart from teaching profession which means that the effect of the department data is observed.2) The levels of the parts of the field, formation and general culture of the department data is modified due to the content of the occupation.3) The effects of the department data are not modified in occupation of the graduates due to the different branches.4) It is observed that the department data is effective in the daily life of the graduates.5) The effects of the department data are not modified in daily life of the graduates due to the different branches.The ideas of the researcher are added, due to the problems received at the end of the research.