Bilgisayar dersinde erişiye ulaşma açısından öğretmen merkezli öğrenme yöntemleri ile öğrenci merkezli öğrenme yöntemlerinin karşılaştırılması (Uygulamalı bir araştırma)
In the computer lesson about usage of keyboard in the side of reaching achievement, the learning methods which are center of learner and teacher were compared.
- Tez No: 226943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN MERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Bilgisayar Dersinde Klavye Kullanımı konusunda Erişiye Ulaşma Açısından Öğrenci Merkezli Öğrenme Yöntemleri (Yapılandırmacı Yaklaşıma Dayalı) ile Öğretmen Merkezli Öğrenme Yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.Araştırmada, öğrenci merkezli öğrenme yöntemlerinin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunun bilişsel ve devinişsel alandaki öğrenme düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık oluşup oluşmadığı araştırılmıştır.Bu deneysel çalışma Kahraman Maraş Andırın Ç.P.L. 9. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 9.sınıf öğrencilerinden eşit sayıda seçilen 20'si Deney Grubu ve 20'si Kontrol Grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada Ön Test- Son Test Kontrol Gruplu Deneysel desen kullanılmıştır. Kolmogrov- Smirnov Hipotez Testine göre araştırma verilerinin dağılımı Normal Dağılım göstermektedir. Veri toplama aracı olarak bilişsel alan davranışlarını ölçmek amacıyla 48 soruluk başarı testi, devinişsel alan becerilerini ölçmek amacıyla ise 51 soruluk gözlem formu geliştirilmiştir. Ölçme araçları deney ve kontrol grubuna uygulanmadan güvenirliliğini ölçmek amacıyla aynı sınıf düzeyinde bir başka gruba uygulanmış ve iç güvenirlilik katsayısı (Alfa güvenirliği) 0,78 olarak hesaplanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler, SPSS İstatistik Paket Programı kullanılarak Paired Samples (t) Testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Ön testler ve son testler analiz edilirken, bilişsel alandaki her soru için doğru cevaplar 1, yanlış cevaplar 0 olarak puanlandırılmıştır. Devinişsel alandaki her soru ise cevaplarına göre tamamen 5, kısmen 3 ve hiç 1 olarak puanlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, In The Computer Lesson About Usage of Keyboard In The Side of Reaching Achievement, The Learning Methods Which Are Center of Learner and Teacher Were Compared.In this point of view, in the research;1.It was researched whether there are any meaningful differences between learning level of cognitive and psychomotor fields of the experiment group in which learning methods based on learner centered are applicated , and the control group in which the conventional learning methods are applicated.This experimental study was realized with participation of kahraman maraş andırın too programmed high school students. The research was done on the 40 students which are chosenequally among 9th class students ( 20 of them belong to experiment group and 20 of them belong to control group).In research, the experimental design which is with prior and last control group was used. According to kolmogrov-smirnov?s hyphothesis test, the dipersion of datum of research was normal. As a means of collecting datum, to measure behaviours of cognitive domain, a success test which includes 48 questions was improved ,and to measure the skills of psychomotor domain, an observation test which includes 51 questions was improved. Before they had been applicated on experiment and control group, to measure reliability, two measuremen means were applicated on another group which were belong to the same class level and the interior reliability coefficient was calculated as 0,78.The datums gotten from research were analysised by using statistic package programme and by means of paired samples test. While prior and last test were being analysised, for every question of cognitive domain ,true answers were graded as 1 point,wrong answers were graded 0 point. However, for every questions of psychomotor domain,due to their answers, ?completely? was graded as 5 point, ?partly? was graded as 3 point, ?never? was graded as 1 point.