İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersi kimya konularındaki kavram yanılgıları ilköğretim sekizinci sınıf fen bilgisi dersi kimya konularındaki kavram yanılgıları
8th graders misconceptions in science lesson chemistry concepts
  1. Tez No: 226954
  2. Yazar: CANAN ALTINYÜZÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GÜRBÜZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma İlköğretim 8. sınıf Fen Bilgisi dersinin kimya konularını oluşturan; periyodik tablo, kimyasal bağlar, kimyasal tepkimeler, asitler-bazlar konularında öğrencilerin sahip olduğu kavram yanılgılarını tespit etmek ve bu kavram yanılgılarının giderilmesi için öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır.2007-2008 eğitim öğretim yılı 1. dönemi içinde Ankara ili, Etimesgut ilçesinde yer alan; Ağa Ceylan, Hasan Şükran Saruhan, İstiklal Ve Nasrettin Hoca İlköğretim Okullarında okuyan 633 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır.Tez çalışması süresince öğrencilere kimyasal kavramlar testi uygulanmış ve test sonuçlarının değerlendirilmesinden sonra ortalamaya yakın puanlar alan dört öğrenci ile en yüksek puan alan öğrenciler acık uçlu sorulardan oluşan bir mülakata alınmıştır.Araştırmada toplanan verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS for Windows ve Microsoft Office Excel programları kullanılarak yapılmıştır. Tespit edilen kavram yanılgıları literatürde yer alan kavram yanılgıları ile örtüşmektedir. Literatürde yer almayan yeni kavram yanılgıları da tespit edilmiştir. Kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve giderilmesine yönelik Fen Bilgisi öğretmenlerine öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirmede dikkate alabilecekleri önerilerde bulunulmuştur. Eğitim programı uzmanlarının da dikkatine sunulan önerilere yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: İlköğretim, Fen Bilgisi, Kimya Konuları, Kavram Yanılgısı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore and make suggestions to eliminate the misconceptions on chemistry concepts which are periodic table, chemical bondings, chemical reactions and asid-base.633 8th grade students from four schools which are Ağa Ceylan, Hasan Şükran Saruhan, İstiklal Ve Nasrettin Hoca Primary Schools, in Etimesgut in Ankara in 2007-2008 fall semester were enrolled in the study.During the treatment first, all the students were taken chemistry concept test and then, after the evaluation of the test, four students for each class who took close scores to the mean and the students who took the top scores were interviewed by using essay type test. Research data were analyzed by using SPSS and Microsoft Office Excel. As a result of the study identical results were found within the previous studies and the new misconceptions were determined.There are recommendations for science teachers about determining and eliminating the misconceptions which can be applied during the teaching-learning processes and evaluation parts. There are also recommendations for the curriculum designers.KEY WORDS: primary school, science education, chemistry concepts, misconception.