İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine karşı tutumlarının fen ve teknoloji dersini günlük hayatla ilişkilendirebilmedeki başarılarına etkisi
Eighth class students attitude toward science and technology and the effect on their achievement in relating it with everday life
  1. Tez No: 311035
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknolojiye karşı tutumlarının fen ve teknolojiyi günlük hayatla ilişkilendirebilmedeki başarılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Betimsel türde ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın evreni, Ankara İl'indeki tüm ilköğretim 8. sınıf öğrencileri, örneklemi ise Ankara İl Merkezi'nde bulunan muhtelif okullarda öğrenim gören toplam 162 ilköğretim 8. sınıf öğrencisidir. Araştırmada öğrencilerin fen ve teknoloji ile günlük hayatı ilişkilendirebilme düzeylerini belirlemek amacıyla başarı testi, öğrencilerin fen ve teknolojiye yönelik tutumlarını belirleyebilmek amacıyla tutum ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan başarı testi, fen programının içeriği, amaçları, hedefleri, öğrenci kazanımları ve uzman görüşleri dikkate alınarak; fizik, kimya ve biyoloji alanlarından dört seçenekli çoktan seçmeli toplam 30 sorudan oluşmaktadır. Bu testin güvenirliği ve geçerliliğini araştırmak ve ayrıca öğrenciler tarafından anlaşılmayan ifade ve soruları tespit etmek amacıyla yapılan pilot çalışma, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinden toplam 77 kişiye uygulanmıştır. Pilot çalışmadan elde edilen verilerle testin güvenirliğini hesaplamak için SPSS 11.5 paket programı kullanılmış olup, elde edilen analiz sonuçlarına göre testin güvenirlik katsayısı 0.78 olarak bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, erkek öğrencilerin fene yönelik tutumlarının kız öğrencilerden daha olumlu olduğunu, kız öğrencilerin feni günlük hayatla ilişkilendirebilmedeki başarılarının erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu, erkek öğrencilerin fene yönelik tutumları ile feni günlük hayatla ilişkilendirebilmedeki başarıları arasında, kızlara göre daha yüksek bir korelasyon olduğu görülmüştür. Bulgular, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları ile fen ve teknoloji dersini günlük hayatla ilişkilendirebilmedeki başarıları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişkinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate eighth class students attitude toward science and the effect on their achievement in relating it with everyday life. 162 eighth class students from various schools in Ankara participated to this research. In this research in order to determine students level of relating science with everyday life achievement test and in order to determine their attitude toward science attitude scale was used. By taking into consideration science program content, its goals, student acquisitions and expert opinions an achievement test was prepared which consist of four-choice 30 multiple-choice questions in physics, chemistry and biology fields. In order to investigate the reliability and validity of this test a pilot study was performed to 77 eighth class students. For the aim of measuring the reliability of the data obtained from the study, SPSS 11.5 package program was used. Reliability coefficient was found out as 0.78. As a result of this research it is observed that male students attitudes toward science are more positive than female students whereas female students achievement in relating science with everyday life is higher than male students. Beside this it is also observed that correlation between male students attitudes toward science and their achievement in relating science with everyday life is much more higher than female students.The findings shows a positive medium level relation between eighth class students attitudes toward science and students achievement in relating science with everyday life.