Tatil turizminde turistlerin konaklama işletmesi tercihine kültürün etkisi ve konaklama işletmeleri üzerine bir uygulama
The impact of culture on the choice of accomodation facilities in holiday tourism: An application
  1. Tez No: 226996
  2. Yazar: BURCU GÜLSEVİL BELBER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİT BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Turistlerin, seyahatleri esnasında öncelikle ihtiyaç duydukları turistik işletmelerden biri konaklama tesisleridir. Günümüzün yoğun rekabet şartlarında, konaklama tesislerinin başarı sağlayabilmeleri için hitap ettikleri kitlelerin, seyahat boyunca ihtiyaç duyabilecekleri hizmetlerin mümkün olduğunca fazlasını tedarik edebilmeleri gerekmektedir. Tüketici davranışını etkileyen faktörlerden biri olan kültür ile tüketici davranışı arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Aynı ilişkinin turistik tüketici davranışında da var olduğu literatür taramaları sonucunda tespit edilmiştir. Turistik tüketici davranışı ile ilgili çeşitli çalışmalar içerisinde, kültür konusuna kısmen değinildiği ancak, ferdiyetçi-toplumcu kültür konusunun başlı başına ele alındığı bir çalışmanın olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı için toplam 530 turiste anket uygulanmıştır. Mensup oldukları kültür ve ülkelere göre sınıflandırıldıklarında, toplam 29 ülkenin 12'sinin toplumcu, 17'sinin ferdiyetçi kültüre mensup olduğu tespit edilmiştir. Turistik tüketici davranışı ve turist beklentileri incelendiğinde ferdiyetçi eğilim gösteren turistler ile toplumcu eğilim gösterenler arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu farkın, uluslararası faaliyet gösteren konaklama işletmeleri ve diğer turistik işletmeler açısından büyük önem taşıdığı açıktır. Yapılan analizler neticesinde; farklı kültürlerden gelen turistlerin, seyahat şekillerine göre konaklama tesisi seçimlerinin birbirinden farklı olduğu tespit edilmiştir. Günümüzün turizm olgusu ve uluslararası turistlerin kültürel çeşitliliği; kültürel açıdan farklı olan turistlerin daha iyi anlaşılmasını gerektirmektedir. Turist kabul eden bir konaklama tesisinin, kültürel açıdan farklı olan turistlere etkili bir şekilde hitap edebilmesi, turist açısından olumlu bir tatil deneyimi ve tatminini belirleyen önemli bir unsur olmaktadır. Turistlerin seyahatlerinden tatmin olması sonucunda da hem konaklama işletmesinin kârı artacaktır hem de bu durum ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turistik Tüketici Davranışı, Kültür, Konaklama Tesisi Tercihi, Turizm Pazarlaması, Konaklama İşletmelerinde Pazarlama
Özet (Çeviri)
One of the main facilities tourists need during their vacation is accomodation facilities. In today?s competitive environment, facilities can be successful only to the extent that they provide the majority of the services that their customers would need during their travel. There is a very strong relationship between consumer behaviour and“culture”, that one of the many factors that effect consumer behaviour. Literature shows have found the same relationship between culture and touristic consumer behaviour. While there is some mention of cultural factors in various studies of touristic consumer behaviour, there seems to be no study that primarily deals with the subject of individualist-collectivist culture. A survey has been conducted for the application part of this study, in which 530 tourists participated. Classified according to the countries and cultures they belong to, these tourists have been identified to have come from a total of 29 countries, of which 12 are from a collectivist, and 17 from an individualist culture. The analyses of touristic consumer behaviour and tourist expectations show a significant difference between those tourists that show individualistic characteristics and those that have collectivist features. This difference is clearly important for the internationally active accomodation facilities and other touristic facilities. Depending on the mode of travel, the analyses also show that tourists which belong different cultures tend to choose different accomodation facilities. The tourism concept of today and the cultural variety of international tourists require a better understanding of the cultural differences between tourists. For an accomodation establishment open to tourism business, the ability to appeal effectively to tourists with cultural differences is an important factor in providing a positive and satisfying holiday experience. The satisfaction of the tourists, in turn, would help increase the profitability of the establishment, as well as contributing to the country's economy. KEY WORDS: Touristic Consumer Behaviour, Culture, Choice of Accomodation Facility, Tourism Marketing, Accomodation Establishment Marketing.