İlköğretimin amaçları açısından ilköğretim I. kademe ders kitaplarının incelenmesi
Analyzing of primary education first level course books in term of purposes of primary education
  1. Tez No: 227429
  2. Yazar: FADİME İŞCEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ders kitaplarının, eğitim sistemimiz içerisinde büyük bir yer kaplamakta olduğu bilinmektedir. Ders Kitaplarının önemi bu şekilde düşünüldüğünde, ders kitapları içeriklerinin amaçlarla ilişkili olması, amaçları destekleyici ve gerçekleştirici düzeyde olması gerekmektedir. Türk eğitim sisteminde ilköğretimin amaçlarına ulaşmayı sağlayacak davranışların kazanılması ise ders içerikleriyle gerçekleşir. Bu açıdan ders kitabı içeriklerinin, ilköğretimin amaçları çerçevesinde analizine gereksinim duyulmaktadır.Araştırmanın amacı, ilköğretim ders kitaplarının ilköğretim amaçları açısından içerik analizlerini yapmak ve ders kitaplarında bu amaçların ne düzeyde yer aldıklarını saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle, ilköğretimin amaçları daha anlamlı ve kısa ifadelere bölünüp özellikleri tespit edilmiş sonra da bu özelliklerin ifade ettiği anlamlar içerik analizi yöntemiyle ilköğretim ders kitaplarında aranmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular ve yorumlardan hareketle ilköğretimin amaçlarının kapsadıkları özelliklerin birbirinden farklı olduğu ve bu özelliklerin ders kitaplarında dağılımlarının eşit olmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, ilköğretimin amaçlarının daha kısa ve net ifadelerle dile getirilmesi gerektiği, amaçlarda vurgulanmak istenen özelliklerin öğrenci davranışına dönüştürülebilir olması gerektiği ve ders kitaplarının içerikleri oluşturulurken belirlenen amaçlarla ilgili ana fikrin göz önünde bulundurulması gerektiği önerilmiştir.Anahtar Sözcüklerİlköğretimin Amaçları, Ders Kitapları, İçerik Analizi.
Özet (Çeviri)
It?s known that course books have an important place in Turkish educational system. When course books importance thought like this, it is needed that course books contents should be related, supportive and in the level of realizing the purpose. In educational system it is obvious that to gain the behaviour is supplying to reach the aim of primary education is realized by the help of lesson contents. In this way it is needed that course books content should be analyzed in the frame of primary education purposes.The aim of the research is that to make content analyze of primary education course books in the angle of primary education purposes and to fix in what ways this purposes take place in course books. In the direction of this purpose, first of all, the purposes of primary education should be more meaningful and should be divided into short expressions and should fix the characteristics, after that the meaning of these characteristics are searched in primary school course books by the help of content analyze method.Findings attained in the search and by the help of comments the characteristics that primary education comprehend is different from each other and it is reached that the dispersion of these characteristics are not equal in course books. By the help of these results it is proposed that the purposes of primary education should be shorter and expressed with clear expression, the characteristics that are stressed in the purposes should be convert in student behaviour and while course books contents forming main idea that is related with the purpose should be considered.Key wordsPurposes of Primary Education, Course Books, Content Analyze.