İlköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerinin erteleme eğilimleri ve kaygı düzeyleri
The lecturers who works in primary school general tendency of postponement and their level of apprehension
  1. Tez No: 227456
  2. Yazar: DAVUT GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akademik ve normal popülasyonda çok yaygın olarak görünen erteleme eğilimin nedenlerini ve sonuçlarını anlamak önemlilik arz etmektedir. İnsanlar yaşamın farklı alanlarında (akademik, mesleki, sosyal ilişkiler ve finansal yönetim vb.) erteleme eğiliminden ve onun zararlı sonuçlarında farklı düzeylerde etkilenmektedir.Bu çalışma; öğretmenlerin genel erteleme eğilimlerini ve kaygı düzeylerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çalışmayla genel erteleme eğilimlerinin ve kaygı düzeylerinin farkındalılık oluşturarak daha ayrıntılı incelenmesine ve öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerine yardımcı olunacaktır.Araştırma İstanbul ili Ümraniye, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde 2007-2008 öğretim yılında ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerini kapsamaktadır. Anket İstanbul ili Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy ilçelerinden random modeli ile seçilen ilköğretim okullarından toplam 344 gönüllü öğretmenlere uygulanmıştır.Toplanan anketler 5'li(likert) sınıflama ölçeğine göre sayısal verilere dönüştürülmüş ve SPSS11.0 paket programına yüklenerek çözümlenmiştir. Verilerin analizinde frekans(f), ortalama, standart sapma, yüzde(%), t-testi ve yaş, kıdem, mezuniyet, bulunduğu kurumda çalışma süresi, gelir düzeyi, okulun imkanları değişkenler için Non-parametrik Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Kruskal Wallis testi sonucunda gruplar arasında fark bulunduğunda, farklılıkların kaynağını (hangi gruplar arasında olduğunu) belirlemek üzere non parametrik Mann Whitney-U testi yapılmıştır. Araştırma için 0.05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir.Örneklemi oluşturan öğretmenlerin kendini değerlendirme ölçeği toplam puanlarının medeni durum değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bağımsız grup t testi sonucunda, grupların aritmetik ortalamaları arasında kadının lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.Aynı zamanda örneklemi oluşturan öğretmenlerin karar vermeyi ertleme eğilimi puanlarının okul imkanları değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen Kruskal Wallis-H testi sonucunda, grupların sıralamalar ve ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is important to understand tendency of postponement?s reasons and results which are seen in academic and normal population.People are affected from tendency of postponement and its corruptive results at different levels and in different areas of life.This research work tries to find out the primary school lecturers general tendency of postponement and their level of apprehension.We can constitute aware of consciousness of the lecturers general tendency of postponement and level of apprehension with this research study ,so this work helps lecturers to improve themselves and examine the fact in detail.In this work,a field search tecnique and a questionnaire were processed and applied respectively.For this questionnaire ,the selection of the lecturers who works in Ümraniye,Üsküdar and Kadıköy primary schools ,were made randomly.This questionnaire were implemented to 344 volunteer lecturers.During the research ,the analysis of the gathered datas were prepared by using SPSS 11.O.t test and Kuskal Wallis test were implemented to discover if there is any significant differences between the ways of thinking of subjects.Additionally,in analysis of datas age,seniority,graduation,lenght of working at his/her institution,level of income and the schools facilities were considered.It was discovered that ,there is a meaningful difference between the groups average according to the lecturers marital status which depends on t test results,and the schools? facilities according to Kuskal Wallis test results.