Lise ergenlerinde duygusal istismarın başarıya etkisi
The effect of the emotional abuse in high school adolescents to success
- Tez No: 227457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Duygusal istismar en genel anlamıyla çocuk ve ergene duygularını rencide edecek biçimde davranılmasıdır. Çocuk ve ergenin bedenini ve kişiliğini olumlu biçimde algılamasını, değerlendirmesini ve geliştirmesini engelleyici her türlü olumsuz uyaranı kullanma, duygusal bakımdan kötü muamele yapmak demektir. Duygusal istismar kavramı çocuk ve ergenlerin sağlıklı yaşam sürmelerinde giderek önem kazanan faktörlerden birisi haline gelmiştir.Bu araştırmanın ana amacı duygusal istismarın lise ergenlerinde başarıya olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007?2008 eğitim öğretim yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beykoz İlçesine bağlı ortaöğretim okuluna devam eden 9. 10. ve 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada incelenen konuya ilişkin kaynaklar ve olgusal veriler dikkatle incelenmiştir. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması, anket formu ile gerçekleşmiştir. Verilerin çözümlenmesi aşamasında, demografik değişkenler gruplandırılmış ardından öğrencilere uygulanan ölçekler puanlanmıştır. Ham verilerin çözümlemeleri Bağımsız Grup T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi(ANOVA), Tamamlayıcı Post Hoc Tekniği olarak da Scheffe Testi ile sınanmıştır.Araştırma sonucunda, cinsiyet, anne ve babanın eğitim durumu, ailenin ekonomik geliri ile ailede görülen duygusal istismar davranışları arasıda ilişki olduğu ve duygusal istismara maruz kalan lise ergenlerinde okul başarısının daha düşük olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
Emotional abuse is defined as treating to child or adolescent in an offending manner. Using every kind of negative stimulant which hinders the child or adolescent from perceiving, evaluating and developing his body or personality means abuse in the emotional sense. The concept of emotional abuse has become an important factor affecting the adolescent?s life.The purpose of this study was to determine the effect of emotional abuse on the success of high school adolescents. The population was chosen from the 9th, 10th and 11th grade students studying at a public school in Beykoz in academic year 2007?2008. The sources and data were carefully studied. Scanning method was utilized. Data were collected with a questionnaire. While analyzing the data demographic variables were grouped, then the scales were marked. Data analyses were confirmed with Independent Samples T test, One-way Variable Analysis (ANOVA) and Scheffe Test as a complementary post hoc technique.It was concluded that emotional abuse in the family is related to gender, parents education and income level. High school adolescents who are emotonally abused are less scuccessful at school.