Effects of work-family; family-work conflicts, self-construal, perceived managerial support and stress on employees' self-rated performance
İş-aile; aile-iş çatışmalarının, benlik tanımının, algılanan yönetici desteğinin ve stresin çalışanların performans algısına etkileri
- Tez No: 227512
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İş ve aile, insanların yaşantısındaki iki önemli alandır. İş-aile çatışması ve aileişçatışması, sırasıyla, işten aileye ve aileden işe aktarılan çatışmalardır. Araştırmalar,iş-aile ve aile-iş çatışmalarının, stres seviyesinde artışa sebep olduğunu göstermiştir vestresin çalışanların performans seviyesinde düşüşe sebep olduğunu gösteren çalışmalarvardır. Ayrıca iş-aile ve aile-iş çatışmaları literatüründe önemli bir değişken olan,yönetici desteği, bağımsız değişken veya ara değişken veya şartlı değişken olarakçalışılmaktadır. Bağımsız benlik tanımı ve karşılıklı bağımlı benlik tanımı, kültür vesosyal psikoloji çalışmalarının önemli değişkenleridir.Çalışmanın amacı; iş-aile çatışması, aile-iş çatışması, benlik tanımları, stres vealgılanan yönetici desteğinin, beyaz yakalı çalışanların performans algısına etkilerinibulmaktır. Eğitim, finans ve sağlık sektörlerinde çalışan, 177 katılımcı (73 erkek ve 104kadın), demografik bilgi formu ve iş-aile/aile iş çatışmaları, benlik tanımları, stres,yönetici desteği algısı, performans algısı ve sosyal beğenilirlik ile ilgili altı ölçektenoluşan bir soru formunu doldurmuşlardır.Stres, iş-aile/aile-iş çatışmalarıyla performans algısı arasında ara değişkenolarak bulunamamıştır. Bağımsız benlik tanımı, iş-aile çatışması ile stres arasında şartlıdeğişken olarak bulunmuş, öte yandan karşılıklı bağımlı benlik tanımı, aile-iş çatışmasıile stres arasında şartlı değişken olarak bulunamamıştır. Yönetici desteği algısı, işaile/aile-iş çatışmalarıyla stres arasında şartlı değişken olarak bulunamamış, ama stresile çevre bağımlı performans algısı/genel performans algısı arasında şartlı değişkenolduğu bulunmuştur. Bu bulguların sebepleri tartışılmıştır ve cinsiyet ve stres, cinsiyetve iş-aile/aile-iş çatışmaları, sektör ve iş-aile/aile-iş çatışmaları ilişkileri ile ilgili ekaraştırma soruları test edilmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Work and family are two important realms in people?s lives. Work-familyconflict (WFC) and family-work conflict (FWC) refer to the conflicts transferred fromwork to family and from family to work, respectively. Research shows that WFC andFWC lead to an increase in stress level and there are studies showing that stress causes adecrease in the performance level of employees. In addition, managerial support, whichis an important variable in the literature of WFC and FWC, is studied as an independentvariable or an intervening variable or a moderating variable. Independent self-construaland interdependent self-construal are important variables of cultural and socialpsychological studies.The present study aimed to examine the effects of WFC, FWC, self-construals,stress and perceived managerial support on the perception of performance of whitecollaremployees. One hundred seventy seven participants (73 males and 104 females),who work in the sectors of education, finance and health, filled out a questionnaire thatconsisted of demographic information and six scales concerning WFC/FWC, selfconstruals,stress, perceived managerial support, perceived performance and socialdesirability.Stress was not found to be an intervening variable between WFC/FWC andperceived performance. Independent self-construal was found to be a moderatingvariable between WFC and stress, whereas interdependent self-construal was not foundto be a moderating variable between FWC and stress. Perceived managerial support wasnot found to be a moderating variable between WFC/FWC and stress, but it was foundto be a moderating variable between stress and perceived contextual (extra-role) andgeneral performance. The reasons of these findings were discussed, and additionalresearch questions regarding the relationships between gender and stress, gender andWFC/FWC, and sector and WFC/FWC were also tested and explained.