Ortaöğretim öğrencilerinin saldırganlık ve cesaret düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of courage and aggression levels of secondary school students according to some variables
  1. Tez No: 794048
  2. Yazar: TARIK SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim lise öğrencilerinde saldırganlık ve cesaret düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelemektedir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Trabzon ili Akçaabat ilçesi ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören lise öğrencileri, örneklemi ise tesadüfi yöntemle ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 917 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma da veri toplama aracı olarak uzman kişi görüşü de alınarak, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Little, Jones, Brauner, Nock ve Hawley (2003)'in geliştirdiği Little Saldırganlık Ölçeği ve Konter ve Johan (2012) tarafından geliştirilen sporda cesaret ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the aggression and courage levels of secondary school high school students according to some variables. The universe of the research consists of high school students studying in secondary education institutions in Trabzon province Akçaabat district, affiliated to the Ministry of National Education in the 2019-2020 academic year, and the sample consists of 917 high school students who agreed to participate in the study by random method and voluntarily. Personal information form developed by the researcher, Little Aggression Scale developed by Little, Jones, Brauner, Nock, and Hawley (2003), and courage in sports scale developed by Konter and Johan (2012) were used as data collection tools in the research, taking the opinion of an expert as well.