Theory and practice: Socio-political and philosophical dynamics in the evolution of the grid-plan in ancient Greek cities
Kuram ve pratik: Antik Yunan kentlerinde ızgara-plan gelişiminin sosyo-politik ve felsefi dinamikleri
  1. Tez No: 227667
  2. Yazar: ÖZGÜR EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezde, antik Yunan kentlerindeki ızgara-planlamasının oluşumunda önemli rol oynayan sosyal, politik ve felsefi dinamikler incelenmektedir. Bu itibarla, tez, ?eşitlik,? ?rasyonellik? ve ?geometrik uyum? gibi kavramlara vurgu yaparak ızgara-planını uygulayan Yunan toplumunun sosyo-politik ve felsefi yapısını açığa çıkarmayı hedeflemiştir. Tez, kuramsal bir çerçeve oluşturduktan sonra, bu çerçeveyi sınamak için Akdeniz çevresinde farklı bölgelerden ve bağlamlardan birkaç örnek üzerinde yoğunlaşmaktadır. Tez, Yunan ızgara-planının doğasını üç ana kısımda inceler; ilk kısımda Yunanlıların yakın ilişkiler kurduğu fakat Yunanlı olmayan kültürlerin ürettiği ızgara-planı; ikinci kısımda toplumdaki `eşitlikçi' ideallerin oluşumunun üzerinde durularak ızgara-plan ile Yunan kent-devletlerindeki politik güç arasındaki ilişkiler; ve üçüncü kısımda evrendeki ?mükemmeliyet,? ?matematiksel düzen? ve ?geometrik eşitlik? gibi felsefi kavramların kent planlaması üzerindeki fiziksel yansımaları tartışılır.
Özet (Çeviri)
Social, political and philosophical dynamics which supposedly played an important role in the formation of the grid-plan in ancient Greek cities are explored in this thesis. In this respect, the thesis aims to expose the socio-political and philosophical matrix of Greek society in which the grid was implemented with an emphasis on the concepts of ?equality,? ?rationality? and ?geometric harmony.? Having formulated a theoretical framework, it concentrates on several cases from different regions and contexts in the Mediterranean in order to confirm this framework. The thesis investigates the nature of the Greek grid-plan within three main parts; first the grid-plans of non-Greek cultures with which ancient Greeks had close contacts; second the relationship between the grid-plan and political power in Greek poleis with special attention to the formation of `egalitarian? ideals in society; third the physical expressions of the philosophical concepts of ?perfection,? ?mathematical regularity? and ?geometrical equality? in the cosmos on urban pattern.