The effects of a mathematics teaching methods course on pre-service elementary mathematics teachers' content knowledge for teaching mathematics
Matematik öğretimi yöntemleri dersinin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik alan bilgileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 227668
- Danışmanlar: DR. YUSUF KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretimi yöntemleri dersinin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik alan bilgileri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının temel kavram ve işlemlere yönelik anlayışları, matematiksel tanımlarını kullanışları ve bunları öğrencilere sunuşları, öğrencilerin yaygın hatalarını, kavram yanılgılarını ve çözüm yöntemlerini belirleyişleri ve değişik çözüm yöntemlerini değerlendirme şekilleri çoktan seçmeli bir test yardımıyla incelenmiştir.Çalışmanın verileri Ankara'daki bir devlet üniversitesinde öğretmen yetiştirme programına devam eden 43 son sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Katılımcılara matematik öğretimi yöntemleri dersinin başında ve sonrasında matematik öğretimine yönelik alan bilgilerini ölçen 83 soruluk bir test uygulanmıştır. Ön ve son test ile katılımcıların matematik öğretimine yönelik bilgilerindeki değişimi ölçmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan test, Michigan Üniversitesi'nde yürütülen Learning Mathematics for Teaching (LMT) projesi kapsamında geliştirilmiş ve pilot çalışmaları yapılmıştır.Çalışma sonuçları, matematik öğretimi yöntemleri dersinin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik bilgileri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, bulgular kız ve erkek öğretmen adayları arasında, ve matematik öğretimine yönelik seçmeli ders alan ve almayan öğretmen adayları arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik bilgileri ile lisans eğitimi matematik derslerindeki akademik başarıları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir.Çalışmanın, matematik öğretimi yöntemleri dersinin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik alan bilgileri üzerine anlamlı bir katkı sağlayıp sağlamadığına dair bilgi sunması açısından literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, çalışmanın öğretmen eğitimcilerini ve eğitim politikacılarını öğretmen yetiştirme programlarındaki ihtiyaçlar ve gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of a mathematics teaching methods course on pre-service elementary mathematics teachers? content knowledge for teaching mathematics (CKTM). In order to accomplish this purpose, pre-service mathematics teachers? understanding of basic concepts and procedures in school mathematics, use of mathematical definitions, presentation of mathematical content to students, identification of common errors, misconceptions and solution strategies and evaluation of unusual solution methods were examined with the help of a multiple choice test.The data were collected from 43 senior pre-service mathematics teachers from a teacher education program at a large public university in Ankara. The participants were given an 83-item test to measure their content knowledge for mathematics teaching at the beginning and after the methods course. The purpose of the pre- and post-test assessment was to measure the amount of change in the participants' knowledge for mathematics teaching. The test was developed and piloted at the University of Michigan in the USA for Learning Mathematics for Teaching (LMT) Project. Quantitative data analysis techniques were used to answer the research questions.The results indicated that there was a significant effect of the mathematics teaching methods course on pre-service teachers? content knowledge for teaching mathematics. Moreover, the findings showed that there is no significant mean difference between male and female pre-service teachers, and between the pre-service teachers who have taken at least one mathematics teaching elective course and the ones who have not taken any elective course related to mathematics teaching in terms of their CKTM. Also, the study showed that there is a significant positive relationship between pre-service teachers? CKTM and their academic achievement on undergraduate mathematics content courses.The study is expected to make important contributions to the literature by providing information about whether the methods courses significantly contribute to pre-service teachers? understanding of knowledge for mathematics teaching. Moreover, the findings of the study is hoped to inform teacher educators and policy makers about the needs and improvements in teacher preparation programs.