The survivors: Roma university students in Turkey
Hayatta kalanlar: Türkiye'deki Roman üniversite öğrencileri
  1. Tez No: 227714
  2. Yazar: MELİKE DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın, Roman üniversite öğrencilerine ilişkin iki temel amacı vardır. İlk olarak; Romanların, bu çalışmada yer alan gençlerin aileleri de dahil olmak üzere, düşük eğitim düzeyine sahip bir topluluk olmaları göz önünde bulundurularak, bu gençlerin yüksek öğrenime devam etmelerinde etkili olan başarı faktörlerinin, belirlenmesi için yaşam seyirlerinin özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, hayat hikayelerini, başarı hikayelerine dönüştürmelerinde yardımcı olan kişilerin ve süreçlerin ortaya çıkarılabilmesi için, görüşülenlerin sosyo-ekonomik koşullarına, erken çocukluk dönemi yıllarına ve okul deneyimlerine odaklanılmıştır. İkinci olarak, Roman Hakları Hareketi'nde yer alan ve yer almayan Roman üniversite öğrencileri arasında etnik kimlik algıları açısından farklılıklar olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Şöyle ki, bugüne kadar birçok başarılı Roman, sosyal, ekonomik ve siyasi hayattan dışlanmamak için kimliklerini gizlemeyi tercih etmişlerdir; ancak Roman Hakları Hareketi'nin bir parçası olan bu gençler, kimliklerini gizlemeyi reddetmekte ve asimile olmayı değil, toplumla bütünleşmeyi arzu etmektedirler. Bu durum, özellikle Roman çocukların düşük eğitim düzeyine sahip olmalarının önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilen, kendilerine örnek alabilecekleri, eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösterecek iyi eğitimli Romanların olmaması sebebiyle büyük bir önem taşımaktadır.Derinlemesine görüşmelerle toplanan verilerin analizlerinden elde edilen sonuçlara dayanarak; bu çalışmada yer alan Roman gençlerin toplumsal dışlanma riskine karşı aşırı bir kişisel çaba gösterdikleri ortaya konmuştur. Her ne kadar, eğitimleri aileleri tarafından desteklenmiş olsa da, bu gençlerin çoğu, yoksulluk ya da öğretmenler ve okul idarecileri tarafından gösterilen ayrımcı tutumlar sebebiyle ya ilkokulda ya da lisede okulu bırakmaktadırlar. Bu gençlerin üzerlerine yapıştırılan ?aşağılık yaftası? öylesine güçlü ki; liseye devam etmeyi başaranlar, hayatta kalanlar, liseden itibaren çoğunlukla Romanlıklarını gizlemektedirler. Bu durum, Roman Hakları Hareketi'nde yer alan Roman üniversite öğrencilerinin, toplumla bütünleşme yönündeki taleplerini istisnai bir hale çevirse de, kimliğini gizlemeyi reddeden bu gençleri, ?Roman aydınları? olarak adlandırılabilecek, yeni bir Roman kimliğinin öncüleri yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has two aims regarding the Roma university students in Turkey. First, it attempts to discover the characteristics of their life courses in order to identify the success factors paving the way for their participation in higher education, specifically when the low education level of the Roma people, including even their own families, is concerned. Therefore, their socio-economic environment, early childhood years and school experiences are focused and analyzed respectively to expose the actors and processes making their life stories appear as success stories. Second, it aims to expose whether there are differences between the ones involved in the Roma Rights Movement and the ones not involved in terms of their ethnic identity status. That is, most of the better-off Roma, previously, preferred hiding their ethnic identity not to be excluded from participation in social, economic and political spheres. However, the Roma university students participating in the Roma Rights Movement refuse to hide their identity as they do not want to be assimilated, but integrated into the majority society. That point has a first-rate importance, as the low educational level of the Roma people, especially that of the Roma children, are closely associated with the lack of positive role models showing them how and what education pays off. On the basis of the conclusions drawn from the data analysiscollected through in-depth interviews, it is exposed that these Roma youngsters demonstrate high levels of agency for their own social inclusion through education. Although they are all supported by their families; most of their Roma school peers dropped out of either primary or high school due to poverty and discriminative attitudes of their teachers and school administrators. The stigma of inferiority attached to the Roma is so strong that the survivors, who manage to attend the high school, hide their ethnic identity from this point onwards. Therefore, the demand of the Roma university students, participating in Roma Rights Movement, for integration into the majority society appears as an exceptional case among the well-educated Roma, but making them the pioneers of a new Roma identity in Turkey: Roma intelligentsia.