The information content of earnings and systematic risk in changing economic conjecture: The Turkish case
Finansal tablo kârı ve sistematik riskin değişen ekonomik konjenktürde sağladığı bilgi: Türkiye örneği
- Tez No: 227715
- Danışmanlar: PROF. DR. F.N. CAN ŞIMGA-MUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, enflasyona göre düzeltilmiş finansal tabloların yatırımcılar için bilgi içeriği olup olmadığını ve finansal tablolardaki kârın ve sistematik riskin hisse senedi getirilerini açıklamadaki anlamlılığını analiz etmektedir. Enflasyon muhasebesinin bilgi içeriği olay çalışmaları metodu kullanılarak test edilmektedir. Analiz sonuçları, 2002 mali tablolarının aksine, 2004 mali tablolarının açıklandığı dönemde normalin dışında getirilerin/(kayıpların) gerçekleştiğini göstermektedir. Öte yandan, günlük anormal getiriler/(kayıplar) incelendiğinde, anormal hareketlerin enflasyona göre düzeltilmiş mali tabloların etkisi ile değil, yabancı yatırımcının yatırım kararlarının dünya piyasalarındaki hareketlerden dolayı değişmesinden kaynaklandığı görülmüştür.Tezin ikinci kısmında ise mali tablo kârının ve sistematik riskin farklı ekonomik konjektürlerde hisse senedi getirilerini açıklamaktaki anlamlılığı, regresyon analizi yöntemi ile test edilmektedir. Sonuçlar, mali tablo kârının 2003 ve 2004 mali dönemleri için hisse senedi getirilerini açıklamada anlamlı olduğunu fakat sistematik riskin ise 2003 yılından önceki dönemler için anlamlı olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, mali tablo kârının ekonominin iyi olduğu dönemlerde anlamlı olduğunu, sistematik riskin ise ekonominin toparlanma aşamasında ya da durgun olduğu dönemlerde bilgi içeriğinin olduğu şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the information content of inflation adjusted financial statements for investors and the informational value of accounting earnings and systematic risk in explaining stock returns in Turkey. Information content of inflation accounting is tested by using event study methodology. Results show that, contrary to 2002, there exist abnormal returns/(losses) in the period surrounding the announcement of 2004 financial statements. However, due to non-company specific political and economic conditions around the announcement days, we cannot precisely state that either the inflation adjustment or the political forces cause the abnormal price activity at the time of research.Second part of the thesis is based on the regression study methodology which shows the significance of accounting earnings and firms? systematic risk in explaining stock returns, in different economic conjectures. Results show that earnings have informational value for 2003 and 2004 fiscal years while systematic risk is significant in the period before 2003. This may imply that earnings become significant in good periods of the economy while the systematic risk becomes significant when the economy is in recession or recovery periods.