Kalkınma bankacılığı ve yatırım ilişkisi: Türkiye örneğinde bir başarı değerlendirmesi
The relationship between development banking and investment: A success evaluation for Turkish case
- Tez No: 227716
- Danışmanlar: DR. DERYA GÜLTEKİN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kalkınma bankaları, kalkınmanın finansmanında etkili olan kuruluşlardır. Birçok ülkede kalkınma bankaları kuruldukları günden bu güne, kalkınmanın ve yerel sanayiin desteklenmesinde başat rolü üstlenmişlerdir.1980 sonrasında hızlanan finansal liberalleşme sürecinde, yaygın özelleştirmelerle birlikte kamu bankacılığında bir daralma gözlense de, kalkınma bankaları birçok ülkede aktif bir rol oynamaya devam etmiştir. Türkiye örneğinde ise, kalkınma bankacılığı sanayinin finansmanında farklı dönemler itibarıyle değişen bir etkinlik göstermiştir. İthal ikameci sanayileşme döneminde kalkınma ve yatırım kredileri sanayileşmenin finansmanında başat olmasa da önemli bir rol oynamış, ancak 1980 sonrasında liberalleşme süreci içerisinde sanayinin finansmanında kalkınma bankalarının etkinliği azalırken, farklı işlevler üstlendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Development banks are influential institutions in development financing. Since their establishment, development banks have played a leading role in development financing in many countries.Since the 1980s, public banking has shrunk due to rapid extensive privatization. However, development banks have continued to have an active role and support development in many countries. In Turkish case, development banking performance has diversified with respect to development finance until the time being. In import substitution industrialization phase, development and investment credits has played not a leading but a crucial role in development finance. However since the 1980s, the efficiency of development banking has deteriorated and development banks are employed with different tasks.