Marka yönetiminin tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisi ve bir inceleme
The impact of trademark management on purchasing behaviours of the consumers: A study on raedy-to-wear sector
  1. Tez No: 227802
  2. Yazar: BURCU KAYRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE SONGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşletmeler ile tüketiciler arasındaki en etkili iletişim ve tanıtım unsuru olan marka yaratılırken etkili bir planlama sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte, işletmelerin markaları için uygulamak durumunda oldukları bu planlama sürecine ?marka yönetim süreci? adı verilmektedir. Etkin ve başarılı bir marka yönetim süreci tüketicilerin beklentilerini karşılayarak onların satın alma davranışlarını da yönlendirebilmektedir.Bu çalışmada, çağın ekonomik, teknolojik ve sosyal koşulları altında işletmeler için önemi her geçen gün artmakta olan marka ve marka yönetim sürecinin tüketicilerin satın alma davranışlarını ne yönde nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Bu amaçla hazır giyim sektöründe marka yönetiminin tüketici satın alma davranışına etkisi bir uygulama ile incelenmekte ve sunulmaya çalışılmaktadır.Yapılan çalışmada görülmektedir ki, tüketiciler için kalite ve fiyat markadan daha önemlidir.Anahtar sözcükler1.Marka2.Marka yönetim süreci3.Stratejik pazarlama planı4.Tüketici satın alma davranışı5.Tüketici satın alma karar süreci
Özet (Çeviri)
As trademark is the most effective comunicative and promotive factor among companies and consumers, an effective planing process is required during creating the trademark. This plannig process which companies need to implement for their trademark is called ?Trademark Management Process?. An effective and successfully maintained ?Trademark Management Process? would definitely lead the purchasing behaviours of the consumers by meeting their expectations.In this study, resaerch is focused on how and in what ways Trademark and Trademark Management Process affects the purchasing behaviours of the consumers as Trademark and Trademark Management Process gains more importance for the companies under economical, technological and social conditions of this era. For the purpose, a case study about the effect of Trademark Management Process on consumers? purchasing behaviours in Ready-to-Wear sector has been observed, analysed and intented to be presented within this study.In this study, we can see that quality and price is more important than trademark for consumers.KEYWORDS1.Trademark2.Trademark management process3.Strategical marketing plan4.Purchasing behaviour of consumer5.Decisionmaking process of purchasing for the consumer