Kurumsal yönetim, sermaye piyasalarındaki ölçülebilir etkileri ve bir uygulama
Corporate governance, its measurable effects on the financial markets and an application
- Tez No: 227821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yatırımcılar iyi bir yönetim standardını güven unsuru olarak kabul edip, bu standartlara prim ödemeye istekli midirler? Tez dünyada ve Türkiye'de kurumsal yönetim uygulamalarını inceleyerek, iyi yönetimin piyasalar tarafından nasıl algılandığını nitel ve nicel sonuçlara dayalı olarak araştırmaktadır. Kurumsal yönetim konusunda kavramsal bir çerçeve sunarak, bu konuda ilgili tüm disiplinlerin yarar sağlayabileceği bir kaynak oluşturulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de kurumsal yönetim konusunda sağlanan ilerlemeler değerlendirilmiş, dünyanın beşinci kurumsal yönetim endeksi olan İMKBKY'nin yapısı incelenmiştir. Türkiye için, kurumsal yönetim uygulamalarının yetkili derecelendirme kuruluşlarının onayından geçtiği Türk şirketlerinin oluşturduğu İMKBKY'nin getiri performansı, İMKB'nin temel üç endeksiyle karşılaştırılarak endeksler arasındaki ilişkinin yönü ve şiddeti analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Whether the investors are ready to accept a good governance standard as an essential safety measure for their future investments, and willing to pay a premium for it? The working paper surveys for how the good governance perceived or construed and treated by the markets in Turkey and all over the globe, based on the quantitative and qualitative consequences of it. Context of the paper attempts to outline the conceptual framework of the Corporate Governance, and establish a referable source for the topic, by all relevant disciplines. Developments are evaluated those have been achieved in corporate governance in Turkey; and the structure of the ISE-CGI (ISE Corporate Governance Index) have been examined, which is the fifth in the world. The return performance of the ISE-CGI of Turkey, which is constructed by the Turkish firms those have been evaluated as satisfactory executers of corporate governance principles by the independent evaluation firms, has been compared against the other basic three indices of ISE; and the signs and magnitudes of the relationships between the indices have been analyzed.