İlköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin kelime türlerini kullanma becerileri
Primary school 6th class students? skill of using the types of words
  1. Tez No: 227825
  2. Yazar: EKREM GÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin kelime türlerini kullanma becerilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma betimsel nitelik taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara'da öğrenim gören ilköğretim 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise Ankara merkez ilköğretim okullarından sosyo-ekonomik düzeyleri düşük, orta ve yüksek olan üç ilköğretim okulunda öğrenim gören 211 ilköğretim 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Çalışma kapsamında öncelikle öğrencilerin kelime türlerini kullanma becerisinin tespiti için öğrenciler iki guruba ayrılmış ve gruplara bilgilendirici ve öyküleyici türler olmak üzere iki farklı metin yazdırılmıştır. Ayrıca kelime türlerini kullanma becerilerine etki eden belli başlı faktörleri belirleyebilmek amacıyla; cinsiyet, okul öncesi eğitim, ailenin eğitim durumu, metin türünün farklılığı gibi konuları içeren anket uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made in order to detect the primary school 6th class students?skill of using the types of words.The study has a descriptive quality.Primary school 6th class students in Ankara make up the study environment.The participants consist of 155 6th class students from three socio-economically different schools in Ankara city center.Students were asked to write informative and narrative texts in order to detect the skill of using the types of words. In order to determine the factors that effect the acquisition of using the types of words; a questionnaire is applied which contains the topics of sex, kindergarten education, parents?educational level , the difference of text type.