Modern lider tipleri ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relation between the types of modern leadership and organizational commitment
- Tez No: 227841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı, turizm sektöründeki otel işletmelerinde modern lider tipleri ve örgütsel bağlılık biçimleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Otel işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmelerinde örgütsel bağlılığın irdelenmesi oldukça önemlidir. Özellikle, gelişmekte olan ülkelerde kriz ortamlarının fazla olması, çalışanların işten ayrılmalarına neden olabilmektedir. Böyle olumsuz durumlar da yöneticilerin, örgütsel bağlılığı sağlayacak faaliyetlerde bulunmaları gerekmektedir. Bu bağlamda liderlik özellikleri de örgütler için büyük önem kazanmaktadır.Araştırma alan araştırması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; Ege ve Akdeniz sahil bölgesinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışan yönetici ve çalışanlara 500 adet anket dağıtılmış ve geri dönen 447 adet anket analize dahil edilmiştir. Veriler hesaplanırken, korelasyon katsayısı (r) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to make a research on the relation between the types of leadership and organizational commitment in hotel managements in tourism sector.The analysis of organizational commitment is very important so that the hotel management could go on their service. Especially in developing countries, the frequency of the atmosphere of crisis can cause that the workers leave the work. Even in such negative situations, administrators shoul organize the activities that provide the organizational commitment. In this sense, the characteristics of leadership get a big importance for organizations.The research was put into practice as field survey. Fort his aim, the middle level of a administrators and workers, who have been working at the coastline areas of Aegean and Mediterranean, were dealed 500 questionnaries, and 447 questionnaries which backed were counted in the research. Analyzing data, correlation coefficient were taken into account.