Türk Eğitim Derneği tarihi
The history of the Turkish Educational Association
  1. Tez No: 227842
  2. Yazar: TOLGA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmada Türk Milli Eğitim Politikasının bir sonucu olarak Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan Türk Eğitim Derneği'nin geçirdiği tarihsel sürecin, gerek yapısal gerekse işlevsel olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu araştırma, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel şartlar göz önünde bulundurularak Türk Eğitim Derneği'nin hangi şartlarda ve ne amaçla kurulduğu, ilk kurulduğu yıllarda ne gibi çalışmalar yaptığı ve günümüze kadar nasıl bir gelişim gösterdiği ile TED Genel Merkez Yönetim Kurulları ve Genel Başkanları hakkındaki bilgileri içermektedir.İncelenen bu süreçte uygulanan Milli Eğitim politikaları ile eğitimde sürekli söz sahibi olmak isteyen azınlık ve yabancı okullarının faaliyetleri de göz önüne alınarak değerlendirme yapılmış, değerlendirmelere söz konusu dönemde yayınlanmış olan konu ile ilgili kanunlar, meclis konuşmaları, okul yıllıkları, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu kararları ve Genel Kurul faaliyet raporları esas teşkil etmiştir. Veri analizi, tarihsel analiz modeline uygun olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of national education policy, historical process of The Turkish Education Association, having been founded in the first years of Republic, was evaluated both structurally and functionally in the research.Taking into consideration the country's economical, social, political and cultural conditions, the research includes that in which conditions and for which purpose the Turkish Educational Foundation was founded, what operations it performed in the first years of foundation and to date how it has progressed. It also includes information about the Boards of Directors and chairmans of the The Turkish Education Association.In the analysed process, evaluation was done by taking into consideration the applied national education policies and activities of school of minorities and foreign schools which have wanted to have voice in education. In this evaluation published laws, parliamentary speeches, school yearbooks, resolutions of the Board of Directors, annual reports and resolutions of General Assembly related to the subject in that period were served as a basis. Analysis of data was done proper to the historical analysis model.